لینک های دسترسی

Breaking News

بزرگان جنوب افغانستان از راهبرد جدید امریکا حمایت کردند


اشتراک‌کنندگان این همایش از راهبرد جدید امریکا برای جنوب آسیا، حمایت کردند

صدها تن در کندهار در همایش حمایت از راهبرد جدید امریکا برای جنوب آسیا، از آن کشور و متحدین‌اش خواستند که آن افراد حقیقی و حقوقی پاکستانی را که از هراس‌افگنان پشتیبانی می‌کنند، شامل فهرست سازند و علیه آنها تعزیرات وضع کنند.

در این همایش امروز، چهره سیاسی، برخی اعضای ولسی جرگه و متنفذین اظهارات شدیدی علیه پاکستان داشتند و از امریکا و متحدین آن خواستند که به جای افغانستان در خاک پاکستان مأموریت نظامی را آغاز و مراکز دهشت‌افگنی را از بین ببرد.

چهره‌های سیاسی، اعضای شورای ملی، نمایندگان مردم در شورای ولایتی از ولایات کندهار، زابل، هلمند و ارزگان در همایش امروز یک قطعنامه هشت ماده‌یی را صادر کردند که در آن خواسته شده است تا امریکا، بر شماری از افراد حقیقی و حقوقی پاکستان که از هراس‌افگنان حمایت می‌کنند، محدودیت وضع کند.

لالی حمیدزی عضو ولسی جرگۀ افغانستان گفت "لانه و دستگاه آموزش هراس‌افگنان، پاکستان است. در پاکستان بیش از ۷۰ مدرسه، دهشت‌گر تربیه می‌کند و برای سرکوب مسلمانان افغانستان و سایر کشورها می‌فرستد."

اشتراک‌کنندگان این همایش پاکستان را مسوول کشتار هزاران غیرنظامی افغان، سربازان افغان و خارجی در جریان ۱۶سال گذشته خواندند. اما از طالبان افغانستان خواستند که به پروسۀ صلح بپیوندند.

محمدکریم اتل، رئیس شورای ولایتی هلمند، گفت که پاکستان برای به دست‌ آوردن اهدافش، از گروه های تندرو استفاده می‌کند.

او افزود "اکنون باید به طالبان افغان واضح شده باشد که پاکستان از شما برای کشتن برادران تان و بقای وحشت کار می‌گیرد. شما باید راه صلح را برگزینید".

از سوی دیگر، حاجی عطاجان حق‌بیان، رئیس شورای ولایتی زابل، در سخنانش گفت، راهبرد جدید امریکا، خاک افغانستان را باید از چنگ دهشت‌گری بیرون سازد و پاکستان سزای اعمالش را ببیند.

هنوز پاکستان در واکنش به این اظهارات چهره‌های سیاسی و بزرگان قومی اظهار نظر نکرده، اما پیش از آن گفته است که آن کشور در مبارزه با دهشت‌افگنی با افغانستان و ایالات متحده امریکا همکاری کرده و آن را ادامه خواهد داد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، شام دوشنبۀ گذشته، راهبرد جدید کشورش را در قبال جنوب آسیا و افغانستان اعلام کرد.

در این راهبرد، امریکا به پاکستان هشدار داده است که در راستای انهدام مراکز و پناهگاه شورشیان در قلمرو آن کشور، اقدام فوری کند.

مقام‌های پاکستانی، راهبرد جدید ایالات متحده امریکا را ناامیدکننده خوانده و گفته اند که عملکرد جدی پاکستان در قبال هراس‌افگنان، نادیده گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG