لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی از امریکا خواست گفتگوهای صلح را از سر گیرد


حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان بر آغاز دوبارۀ مذاکرات صلح میان امریکا و نمایندگان طالبان تاکید کرده است.

آقای کرزی روز پنجشنبه ۱۹ سپتمبر (۲۸ سنبله) در کابل به خبرنگاران گفت که توقف مذاکرات صلح نگران‌کننده است.

او افزود: "از امریکا می‌خواهم که آغاز مذاکرات باید شفاف، واضح و حقیقتاً برای افغانستان و صلح‌اش باشد."

رییس جمهور پیشین افغانستان خطاب به طالبان گفت که به مذاکرات بین‌الافغانی صلح گردن نهند و طوری که با امریکا بر گفتگوهای صلح تاکید می‌کنند، با حکومت افغانستان نیز مذاکرات را آغاز کنند.

به باور وی، جنگ جاری در افغانستان "قتل عام افغان‌ها" است. او گفت: "هم طالبان بشرمند و خجالت باشد برای شان که از بمب‌ها و انفجاراتی که باعث کشتار مردم عام افغانستان می‌شود و هم حکومت ما و رییس جمهور ما بشرمد از این اعلاناتی که به قتل مردم افغانستان به نام طالب می‌کند."

آقای کرزی از خواست روسیه، چین و آلمان برای آغاز مذاکرات صلح قدردانی کرد و افزود: "ما آرزومند استیم تا همسایه‌های افغانستان و همین سه کشور که خواهان آغاز دوباره مذاکرات شده اند، صدای خود را بلندتر بسازند و کوشش خود را جدی‌تر بسازند."

او تاکید کرد که اگر امریکا گفتگوهای صلح را از سر نگیرد؛ باید روسیه و چین برای امنیت این ساحه زمینۀ مذاکرات بین‌الافغانی را فراهم سازد.

گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان از نه ماه گذشته به این طرف جریان داشت؛ اما در نوزدهم سنبله پس از آنکه یک سرباز امریکایی در حملۀ طالبان در کابل کشته شد؛ گفتگوها از جانب رییس جمهور امریکا متوقف شد.

XS
SM
MD
LG