لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان خواهان همکاری‌های بیشتر لاتویا شد


افغانستان خواهان همکاری‌های بیشتر لاتویا شد

ریموندز ویونیس، رئیس جمهور کشور لاتویا قبل از ظهر سه شنبه (۶ قوس) وارد کابل شد و با سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان روی همکاری‌‌های متقابل سیاسی، امنیتی، اقتصادی، علمی و فرهنگی گفتگو کرده است.

دفتر مطبوعاتی آقای دانش، در اعلامیه‌ای گفته است که رئیس جمهور لاتویا را در سفرش به کابل، لیوندز کال نینز، وزیر دفاع، جانیس کازو سینز، مشاور امنیت ملی و دیدسیز نیسترو، رئیس دفتر ستاد مشترک لاتویا همراهی می‌کنند.

اعلامیه به نقل از رئیس جمهور لاتویا، گفته است: "افغانستان و لاتویا از سالیان متمادی در زمینه‌های مختلف به خصوص در عرصۀ نظامی و اقتصادی همکاری و روابط حسنه داشته‌اند."

آقای ویونیس، به معاون دوم رئیس جمهور افغانستان گفته است که سربازان کشورش در چوکات مأموریت حمایت قاطع در افغانستان تا سال ۲۰۲۰ میلادی حضور خواهند داشت و همکاری مالی و اقتصادی کشورش با افغانستان تا سال ۲۰۲۴ همچنان نیز ادامه می‌یابد.

رئیس جمهور از علاقمندی کشورش جهت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مواصلاتی، آب و انرژی برق خبر داده و گفته اس که این مسأله بررسی خواهد شد.

سرور دانش، در این دیدار در مورد اهمیت نتایج انتخابات پارلمانی، تعهد حکومت بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تلاش‌ها جهت گفتگوهای صلح صحبت کرده است.

معاون دوم رئیس جمهور افغانستان، بر آموزش نیروهای امنیتی افغان و فراهم‌شدن زمینۀ تحصیل افسران نظامی این کشور در لاتویا تأکید کرده است.

آقای دانش، ضمن تأکید بر اهمیت نقش همکاران بین‌المللی افغانستان و کشورهای منطقه در پروسۀ صلح گفته است که هدف اصلی این پروسه تنها گفتگو نه؛ بلکه صلح و امنیت پایدار در منطقه، جلوگیری از تروریزم و افراط‌گرایی و حفظ ارزش‌ها و دستاوردهای نزدیک به دو دهۀ گذشتۀ افغانستان است.

XS
SM
MD
LG