لینک های دسترسی

Breaking News

۲۰۱۷ دومین سال خونین برای خبرنگاران در افغانستان


بر بنیاد گزارش نی، در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۴ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی در افغانستان کشته شده اند

در یک گزارش تازۀ دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، ۲۰۱۷ میلادی سال خونین برای خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه‌یی در افغانستان خوانده شده است که مطابق این گزارش ۱۴ تن از خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی در این سال کشته شده اند.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس اجراییوی نی، روز پنجشنبه هنگام نشر این گزارش به خبرنگاران گفت، سال ۲۰۱۷ میلادی، دومین سال خونین برای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان بوده است که ۱۴ تن از خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی در این مدت کشته شده اند.

آقای خلوتگر، افزود، به تعداد ۲۳ خبرنگار زخمی و ۲۱ تن مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند، همچنان ۶۹ قضیه تهدید و تحقیر و ۱۴ قضیه توقیف و سلب آزادی ثبت شده است.

رییس اجراییه نی ، گفت "بر اساس گزارش جدید نی که ۶۲ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران مربوط به حکومت و افراد دخیل در حکومت وحدت ملی می‌شود. ۴۲ قضیه دیگر وابسته به گروه‌های تروریستی مانند طالب و داعش، ۲۶ قضیه به افراد مسلح ناشناس و ۱۱ قضیه خشونت هم از سوی کارفرمایان رسانه‌یی انجام شده اند".

آقای خلوتگر اضافه کرد که از قضایایی ثبت شده خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۷ میلادی، تنها به۴۳ قضیه رسیدگی شده است.

بر اساس این گزارش نی، سال ۲۰۱۶ میلادی، خونین‌ترین سال برای خبرنگاران در افغانستان بود که در آن سال نیز به تعداد ۱۴ تن از خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی کشته شده بودندږ

به ادعای آقای خلوتگر، در میان گروه‌های مسلح مخالف دولت، گروه طالبان در بیشترین قضایایی کشته شدن خبرنگاران متهم اند.

پیش از این، گزارشگران بدون مرز در گزارش‌ ۲۰۱۷ میلادی این اداره، افغانستان را از رهگذر خشونت سومین کشور خطرناک برای خبرنگاران خوانده است.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG