لینک های دسترسی

Breaking News

نشست وزیران دفاع ناتو؛ کابل خواهان ادامۀ حمایت شد


در آستانۀ برگزاری نشست وزیران دفاع ناتو، ریاست جمهوری افغانستان از این پیمان می‌خواهد که به حمایت از نظامیان افغان ادامه دهد.

فاطمه مورچل، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز دوشنبه ۱۵ فبروری (۲۷ دلو) با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفت که دولت جمهوری اسلامی افغانستان از نشست وزرای دفاع سازمان ناتو انتظار دارد که حمایت و تعهد خویش در راستای آموزش، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه دهند.

قرار است وزیران دفاع کشور های عضو ناتو به تاریخ ۱۷ و ۱۸ فبروری در مورد پایان بخشیدن و یا ادامه ماموریت نظامی خویش در افغانستان تصمیم بگیرند.

پیش از این ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) از طالبان خواسته بود که به تعهدات شان در زمینۀ کاهش خشونت و قطع روابط با گروه‌های تروریستی متعهد بمانند.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ماه می ۲۰۲۱ از موارد توافقنامۀ امریکا – طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ در قطر امضا شد.

این در حالی است که ادارهٔ جوبایدن دستور مرور این توافقنامه را صادر کرده است.

براساس توافقنامه، امریکا تعهد کرده است که در ازای تضمین‌های امنیتی و تعهد صلح با حکومت افغانستان، نیروهای این کشور از افغانستان بیرون خواهند شد.

اما شماری از اعضای ناتو گفت اند که ممکن ماموریت نظامی خویش در افغانستان تمدید کنند یا آنرا بر اساس وضعیت در این کشور عیار سازند.

XS
SM
MD
LG