لینک های دسترسی

Breaking News

نانسی دوپری تاریخ‌نگار و افغانستان‌شناس چشم از جهان بست


خانم نانسی دوپری که از ۵۳ سال به این سو در افغانستان به سر می‌برد، بامداد امروز چشم از جهان بست

نانسی دوپری، محقق، باستان‌شناس، تاریخ‌نگار و افغانستان‌شناس امریکایی، به عمر حدود ۹۰ سالگی بامداد امروز در یک شفاخانۀ خصوصی چشم از جهان پوشید.

خانم نانسی، که بیشتر از نصف عمرش را – ۵۳ سال – در بخش پژوهش، تحقیقات اکادمیک و توریزم افغانستان سپری کرده بود که آخرین نفس‌های زندگی‌اش را نیز در افغانستان داد.

عبدالوحید وفا، رئیس اجرایی مرکز منبع معلومات افغانستان در پوهنتون کابل، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، خانم نانسی دوپری، حوالی ساعت ۳:۲۰ بامداد امروز در شفاخانۀ خصوصی امیری در شهر کابل جان داد.

آقای وفا گفت "ساعت ۳:۲۰ شب گذشته بود که خانم نانسی دوپری با جهانی فانی وداع گفت".

خانم دوپری، از سه ماه به این طرف شدیداً بیمار بود و در شفاخانه تحت تداوی قرار داشت.

عبدالوحید وفا، رئیس اجرایی مرکز منبع معلومات افغانستان در پوهنتون کابل گفت، هنوز معلوم نیست که جسد خانم نانسی دوپری در افغانستان به خاک سپرده می‌شود یا برای تدفین به امریکا فرستاده خواهد شد.

او افزود "ما با حکومت افغانستان و سفارت امریکا در ارتباط استیم، آنها تصمیم می‌گیرند که اینجا به خاک سپرده شود یا پیکر خانم دوپری به امریکا منتقل گردد".

خانم دوپری در سال ۱۹۶۴ به افغانستان آمد، در آن زمان دیپلومات بود. پس از آن با لویی دوپری، باستان‌شناس امریکایی که آثار زمان سنگ در افغانستان کشف کرده بود، ازدواج کرد.

نانسی دوپری، سنگ تهداب مرکز منبع معلومات افغانستان را در پوهنتون کابل نیز گذاشت، این مرکز را اصلاً خانم دوپری، در سال ۱۹۸۹ در پشاور تأسیس و در زمان جنگ، در آنجا اکثر آثار چاپی را گردآوری کرده بود.

خانم دوپری، پنج کتاب را در افغانستان نوشت، این کتاب‌ها تماماً تاریخ توریزم، بامیان، کابل، مزارشریف و سایر مناطق است.

خانم دوپری، علاقۀ فراوان به افغانستان داشت و تا پایان عمر از این کشور بیرون نشد.

XS
SM
MD
LG