لینک های دسترسی

Breaking News

اوچا: بیش از ۳۰۰ هزار افغان به دلیل جنگ بیجا شده اند


دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (OCHA) به تازگی گزارش داده است که میزان بیجاشدگان جنگ در جریان یازده ماه سال روان میلادی از مرز ۳۰۰هزار تن گذشته است.

بر بنیاد گزارش، از اول ماه جنوری تا پایان امسال جنگ و ناامنی، ۳۰۶هزار و ۲۰۰ خانواده را در نقاط مختلف افغانستان آواره ساخته است؛ اما این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

آمار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که در یازده ماه سال گذشته، حدود ۴۸۳هزار افغان به دلیل جنگ و ناامنی مجبور به ترک مناطق اصلی شان شده بودند.

برعلاوۀ جنگ در افغانستان، خشکسالی نیز هزاران افغان را از مناطق اصلی شان به ولایات دیگر بیجا ساخته است که اکثر بیجاشدگان به ولایات هرات، ننگرها، کندز، غزنی، هلمند و بامیان آواره شده اند.

همچنان اوچا از عادی‌شدن وضعیت ولسوالی‌های مالستان و جاغوریِ غزنی خبر داده و گفته که روند برگشت بیجاشدگان این دو ولسوالی نیز آغاز شده است. قبلاً ملل متحد گزارش داده بود که ناامنی‌های اخیر، ۶۰ تا ۷۰ در صد (بیش از ۲۳هزار تن) باشندگان مالستان و جاغوری را آواره ساخته است.

برگشت مهاجرین

همچنان، اوچا در این گزارش گفته است که در یازده ماه گذشتۀ سال روان میلادی، ۷۶۸هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان (۷۲۳هزار و ۶۰۰ مهاجر افغان از ایران و ۴۴هزار و ۳۰۰ مهاجر از پاکستان) به کشورشان برگشته و یا اخراج شده اند.

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، دلیل اخراج افغان‌ها را از ایران، نداشتن سند قانونی اقامت بیان کرد.

محمدرضا باهر، معاون سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که ایران به مهاجرینی فاقد مدرک را اجازۀ اقامت در آن کشور نمی‌دهد.

آقای باهر افزود: "برگشت افغان‌ها از ایران یک اندازه متفاوت است، برای اینکه شمار زیاد مهاجرین ما که در ایران زندگی می‌کنند، سند اقامت ندارد و پولیس ایران هم گاهی گاهی آنها را گرفتار و به افغانستان رد مرز می‌کند".

به گفتۀ وی، برعلاوۀ این مسأله، شماری از افغان‌هایی فاقد مدرک که برای مدتی در ایران کار کرده اند؛ آنان نیز خودشان را به پولیس معرفی می‌کنند تا به افغانستان فرستاده شوند.

بر اساس آمار وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، در حال حاضر بیش از سه میلیون مهاجر افغان در ایران و پاکستان به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG