لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: پاکستانی ها از موقعیت بن لادن آگاه بودند


رئیس جمهور ایالات متحده گفته است که پاکستان با کشورش هیچگونه همکاری نمی کند.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، گفته است که مقام های پاکستانی در مورد پناهگاه اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده، در شهر ایبت آباد آگاهی داشتند. رئیس جمهور ترمپ در مصاحبه به تلویزون فاکس نیوز گفته است که "اما زنده گی در پاکستان نزدیک اکادمی نظامی، هرکس در پاکستان می دانست که او در آنجا بود."

اسامه بن لادن در ماه می سال ۲۰۱۱ در یک عملیات نیروهای ویژه امریکایی در پاکستان کشته شد. مقام های پاکستان تاکید می ورزند که آنها از موجودیت رهبر القاعده در پاکستان آگاهی نداشتند.

رئیس جمهور امریکا همچنان از تصمیم ادارۀ اش مبنی بر قطع کمک‌های مالی به پاکستان دفاع کرد. پیش از حکومت آقای ترمپ، حکومت و ارتش پاکستان سالانه صدها میلیون دالر کمک مالی از ایالات متحده دریافت می نمودند.

رئیس جمهور ترمپ به فاکس نیوز گفت "ما به پاکستان در یک سال ۱.۳ میلیارد دالر دادیم و او [بن لادن] در پاکستان زنده گی می نمود...من این را به خاطری قطع کردم که آنها برای ما هیچ کاری نمی کنند."

​در ظرف ۲۴ ساعت گذشته این دومین انتقاد شدید ترمپ بر پاکستان است.

پس از روی کار آمدن حکومت دونالد ترمپ، روابط امریکا با پاکستان به گونهء کم پیشینه به تیره گی گراییده است. رئیس جمهور ترمپ همچنان پاکستان را به "دروغ گویی و فریب" متهم نموده است.

اما عمران خان، صدراعظم پاکستان، در واکنش تند به اظهارات جدید رئیس جمهور ترمپ گفته است که ایالات متحده به جای مقصر دانستن پاکستان در ناکامی های خود، باید یک بررسی جدیدی را انجام دهد که چرا با موجودیت ۲۵۰ هزار سرباز افغان و ۱۴۰ هزار سرباز ناتو و مصرف یک تریلیون دالر، گروه طالبان در افغانستان قویتر از گذشته است.

این در حالی است که روند مذاکرات صلح با طالبان تشدید یافته است.

زلمی خلیلزاد، فرستادۀ خاص ایالات متحده در امور صلح افغانستان ابراز امیدواری کرده که قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، توافق صلح با طالبان صورت بگیرد.

XS
SM
MD
LG