لینک های دسترسی

Breaking News

صدراعظم پاکستان روز جمعه به کابل می‌آید


به گفته مقام‌های افغان در این سفر آقای عباسی به کابل، دوطرف روی صلح و امنیت افغانستان صبحت خواهند کرد.

مقام‌های حکومت افغانستان می‌گویند که شاهد خاقان عباسی، صدراعظم پاکستان، به دعوت محمد اشرف غنی، رئیس جمهور این کشور، فردا (جمعه) برای یک روز، به کابل سفر می‌کند.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، مذاکراتی که فردا میان مقام‌های افغان و پاکستانی صورت می‌گیرد، حکومت افغانستان آنرا به عنوان "نخستین مذاکرات دولت با دولت" می‌داند.

آقای فیصل افزود"ما این سفر را، نخستین جلسۀ آغاز مذاکرات رسمی به سطح دولت با پاکستان، می‌دانیم در این مذاکرات به شمول صلح و امنیت افغانستان، مبارزه با تروریزم و استفاده از فرصت‌های اقتصادی مشترک میان افغانستان و پاکستان بحث می‌شود".

پیش از این، رئیس جمهورغنی برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان، در چندین سخنرانی خویش، پیشنهاد مذاکرات دولت با دولت را میان دو کشور داده بود.

آقای فیصل گفت که هدف آنان از این مذاکرات رسیدن به نتیجه مطلوب، ایجاد فضای اعتماد و همکاری مشترک میان دو کشور است.

هرچند معاون سخنگوی ریاست اجرائیه گفت که با توجه به عملکرد پاکستان در گذشته "به نتایج این نشست، چندان امیدوار نیست" اما افزود که هدف مذاکرات بهبود روابط و ایجاد فضای همکاری است.

آقای عباسی در حالی فردا با رهبران حکومت افغانستان دیدار خواهد کرد که با فرا رسیدن فصل بهار و تابستان، نگرانی‌ها از شدت درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح نیز وجود دارد.

پیش از این، تهمینه جنجوعه، معین وزارت خارجۀ پاکستان در راس یک هیات، روز دوشنبه هفته جاری،به کابل آمد و با هیات افغان که از سوی حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان رهبری می‌شد، روی پلان عمل صلح دو کشور صبحت کردند.

XS
SM
MD
LG