لینک های دسترسی

Breaking News

نبیل: جنرال مختار با وعده‌های میان تهی به کابل آمده است


نوید مختار، رئیس آی اس آس، امروز وارد کابل شد

نوید مختار رئیس ادارۀ استخبارات نظامی پاکستان یا آی اس آی برای بحث با مقام‌های افغان در مورد همکاری‌های امنیتی و مبارزه با دهشت افگنی سه شنبه وارد کابل شد.

جزئیات و اجندای سفر این مقام پاکستانی توضیح داده نشده اما این نخستین سفر آقای مختار پس از گزینش او به صفت رئیس آی اس آی در سال گذشته، به افغانستان است. سفر جاسوس ارشد پاکستان به افغانستان در حالی صورت می گیرد که روابط میان دو کشور همسایه بسیار به سردی گراییده است.

رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان به صدای امریکا گفت که سفر آقای مختار به کابل نه به خاطر همکاری در تامین صلح و ثبات در افغانستان بلکه برای نیل به اهداف شوم پاکستان برنامه ریزی شده است.

آقای نبیل گفت که حملات بر شفاخانۀ ۴۰۰ بستر و قول اردوی ۲۰۹ شاهین در بلخ و نیز نشر اعترافات و "مصاحبۀ دور از حقیقت" احسان الله احسان، سخنگوی پیشین تحریک طالبان پاکستانی، مقدمه پینی برای این سفر بود تا کابل را تحت فشار قرار داده و آمادۀ پذیرش پیام پاکستان بسازد.

رحمت الله نبیل می گوید که نوید مختار در این سفر مانند رهبران پیشین نظامی و استخباراتی پاکستان وعده های چون کشاندن طالبان به میز مذاکرات و جلوگیری از تهاجم بهاری این گروه بر ضد دولت افغانستان را خواهد داد که همه "وعده های میان تهی" خواهد بود.

ولع پالیسی نرم واشنگتن

حرکت تکتیکی پاکستان، به باور آقای نبیل برای رسیدن به اهداف متعدد است، از جمله نشان دادن به ایالات متحده گویا که پاکستان مایل به همکاری با حکومت افغانستان است، تا باشد که پالیسی واشنگتن را در قبال خود معتدلتر بسازد، رساندن این پیام که جلو طالبان در دست پاکستان است و مشغول نگهداشتن حکومت وحدت ملی تا طالبان برای حملات بیشتر آماده شوند.

یک روز پیش از این، رئیس هیات ۱۵ عضوی پارلمان پاکستان که پس از دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی از کابل به اسلام آباد برگشته بود، بحث در مورد فهرست دهشت افگنان را که اخیراً میان دو کشور تبادله شده بود، بخشی از اجندای سفر آقای مختار خوانده بود.

مطالبات آقای مختار از حکومت افغانستان، به باور آقای نبیل شاید دستگیری یک تعداد طالبان پاکستانی باشد که در خاک افغانستان، اما در ساحات بیرون از تسلط دولت فعالیت دارند،تقاضای برکناری شماری از کارمندان امنیت ملی افغانستان به اتهام اینکه در امور پاکستان مداخله می کنند، تاکید بر اجرایی شدن تفاهمنامۀ امنیتی بین آی اس آی و ریاست امنیت ملی افغانستان، مصالحه با طالبان و مبارزۀ مشترک با تروریزم خواهد بود.

پس از حملات اخیر دهشت افگنی در پاکستان که منجر به انسداد گذرگاه های تورخم و سپین بولدک شد، نوید مختار نخستین مقام ارشد حکومت پاکستان است که به کابل سفر می کند.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG