لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان سومین کشور خطرناک جهان برای خبرنگاران


بر اساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، امسال دو خبرنگار و هفت کارمند رسانه‌یی در افغانستان کشته شده اند

سازمان گزارشگران بدون مرز "آر.اِس.اف" در گزارش سال ۲۰۱۷ خویش، افغانستان را در میان چهار کشور پرخطر جهان برای خبرنگاران قرار داده است.

این سازمان به روز سه شنبه گزارش سالانۀ خویش را منتشر کرد که بربنیاد آن در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۶۵ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی در سراسر جهان کشته شده اند که ۱۵ درصد آن را زنان و ۸۵ درصد را مردان تشکیل می‌دهد.

این سازمان در گزارش سالانۀ خویش چهار کشور سوریه، مکسیکو، افغانستان و عراق را "پرخطرترین کشورهای جهان برای خبرنگاران خوانده است".

گزارش "آر.اِس.اف" نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ میلادی در سوریه ۱۲ خبرنگار، در مکسیکو ۱۱ خبرنگار، در افغانستان ۹ خبرنگار و در عراق هشت خبرنگار کشته شده است.

در گزارش آمده است که "در افغانستان نیز در سال روان ۲ خبرنگار و ۷ همکار رسانه‌ها در چهار حمله کشته شدند".

بربنیاد این گزارش، در سال جاری نسبت به سال ۲۰۱۶ در میزان کشته شدن خبرنگاران هژده درصد کاهش آمده است و تعداد خبرنگاران کشته شده در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۱۴ سال گذشته در پایین‌ترین سطح قرار دارد.

این گزارش وقایعی را در بر می‌گیرد که از اول جون تا اول دسامبر سال روان میلادی به وقوع پیوسته است.

گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۵۴ خبرنگار که دو درصد آن را زنان و ۹۸ درصد را مردان تشکیل می‌دهند، به گروگان گرفته شده اند.

همچنان این گزارش، می‌گوید در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۳۲۶ خبرنگار که پنج درصد آن زن و ۹۵ درصد آن مرد بوده، زندانی شده اند و بیش از نیمی این زندانیان در چهار کشور چین، ترکیه، ویتنام، ایران و سوریه اند.

بربنیاد این گزارش، در ۱۵ سال گذشته ۱۰۳۵ خبرنگار در سراسر جهان کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG