لینک های دسترسی

Breaking News

کول: پاکستان خواستار برگشت 'امارت اسلامی' طالبان نیست


ستیف کول، نویسنده و کارشناس سیاسی
ستیف کول، نویسنده و کارشناس سیاسی

ستیف کول، کارشناس سیاسی و نویسندۀ امریکایی، به این باور است که پاکستان خواستار یک نظام ائتلافی دوستدار خود در افغانستان است، تا از آن طریق جلو نفوذ سیاسی هند در افغانستان گرفته شود.

ستیف کول، نویسندۀ مشهور امریکایی، در مورد کتاب جدیداش که به پهلوهای پنهان جنگ افغانستان و وضعیت روان آن کشور تمرکز دارد، معلومات داد گفت "پاکستان زیر هر سنگ در افغانستان رد پای هند را می‌پالد".

آقای کول که کتاب‌های "جنگ اشباح" و به تازگی "ریاست S" را نوشته است، روز سه شنبه در انستیتیوت کیتو در واشنگتن دی سی گفت که منافع ملی پاکستان ایجاب می کند تا در افغانستان نظامی حاکم باشد که روابط گرم و صمیمی با پاکستان داشته باشد. او گفت "حتا پاکستان هم نمی‌خواهد که در افغانستان دوباره امارت اسلامی بیاید."

ستیف کول گفت که جنگ در افغانستان به زیان پاکستان نیز است، زیرا به باور وی ثبات در افغانستان به پاکستان فرصت می‌دهد که به ثبات داخلی و رفاه اقتصادی خود تمرکز بیشتر کند.

این نویسندۀ امریکایی گفت "شاید پاکستان به خاطر جلوگیری از نفوذ هند در ایجاد برخی تنش‌ها در افغانستان دخیل باشد، اما هیچگاهی نمی خواهد که افغانستان درگیر جنگ تمام عیار داخلی شود، چونکه هیچ راهی وجود ندارد که پاکستان از گسترش چنین جنگی در خاک خود جلوگیری کند. حتا نمی خواهد که امارت اسلامی برگردد".

مقام‌های افغان می‌گویند که پاکستان، طالبان را پرورش و حمایت می کند، گروهی که در تلاش سرنگون ساختن حکومت افغانستان است. با اینحال رئیس جمهوری افغانستان هفتۀ گذشته پیشنهاد مذاکرات بدون قید و شرط را به طالبان پیشکش کرد.

XS
SM
MD
LG