لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ طالبان و داعش در کنر ۳۰۰۰ خانواده را آواره کرد – گزارش


دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) از بیجاشدن نیمی از باشندگان ولسوالی چپه درۀ کنر در نتیجۀ منازعات مسلحانه بین طالبان و داعش خبر داده است.

به گفتۀ این دفتر، درگیری‌ها به تاریخ ۲۳ ماه مارچ هنگامی آغاز شد که جنگجویان داعش بر مناطق تحت تسلط طالبان در این ولسوالی حمله‌ کردند.

اوچا شمار آوار‌ه‌گان را که از روستاهای دیگل، کورنگل و مانار ولسوالی چپه درۀ کنر بیجا شده اند، ۲۱هزار تن (۳۱۱۲ خانواده) تخمین کرده است.

این بیجاشدگان برعلاوۀ روستاهای مصئون‌تر تحت کنترول طالبان، مرکز درۀ پیچ تحت ادارۀ حکومت و مناطق نزدیک به آن، به اسعدآباد مرکز کنر و ولایت ننگرهار پناه برده اند.

اوچا تاکید کرده است که ممکن شمار افراد متاثر از این درگیری‌ها بیشتر باشد؛ چون به دلیل ایجاد پوسته‌های تلاشی طالبان، موفق به ترک محل نشده و یا هم امکان دارد که به مناطق کوهستانی و دورافتاده بیجا شده باشند.

سازمان ملل متحد از تلفات غیرنظامیان نیز در این درگیری‌ها در ولسوالی چپه درۀ کنر گزارش داده، اما آمار آن را مشخص نکرده است.

بر بنیاد این گزارش، درگیری‌های پراکنده همچنان در ساحات مختلف این ولسوالی ادامه دارد و نشان می‌دهد که هر دو طرف موقعیت‌های خود را تقویت و نیروهای شان را بسیج می‌کنند، اما هیچ تغییری در خط نبرد مشاهده نمی‌شود.

اوچا با اشاره به احتمال راه‌اندازی عملیات‌های نظامیان افغان در این ولسوالی، ابراز نگرانی کرده که ممکن است آمار بیجاشدگان این ولسوالی افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG