لینک های دسترسی

Breaking News

'تلفات نظامیان افغان در حمله طالبان بر دو ولسوالی دایکندی'


مقام‌های محلی ولایت دایکندی تایید می‌کنند که شب گذشته، ده‌ها جنگجوی گروه طالبان بر پوسته‌های مرکز ولسوالی‌های پاتو و کجران این ولایت حمله کردند.

به گفته این مقام‌ها، در این حمله طالبان نُه سرباز افغان کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شده اند.

مقام‌های دایکندی گفته اند که جنگجویان طالبان به گونه همزمان از ولایات همجوار ارزگان، غور و هلمند به این دو ولسوالی در دایکندی هجوم آوردند.

سیدانور اعلی رحمتی، والی دایکندی با تایید این خبر به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت:"دیشب طالبان بر ولسوالی کجران و پاتوی دایکندی حمله کرده بودند که ۸ سرباز در پاتو کشته شده و ۱ سرباز دیگر در ولسوالی کجران کشته شده است."

آقای رحمتی افزود که به دلیل ادامه جنگ با طالبان، احتمال افزایش تلفات نیروهای امنیتی وجود دارد.

والی دایکندی از نهادهای امنیتی کشور خواست که "با اقدامات جدی و عاجل" مانع افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغان و احتمال سقوط این ولسوالی‌ها شوند.

در همین حال، سید محمد داوود سادات ناصری، نمایندۀ دایکندی در ولسی جرگه گفت: "وضعیت خراب است. اگر دولت توجه نکند سقوط ولسوالی پاتو و کجران حتمی است و نیلی مرکز دایکندی نیز سقوط می‌کند."

ازسوی دیگر، شماری از فعالان مدنی دایکندی از یک هفته به این‌سو با برپایی خیمه تحصن خواستار اقدامات جدی برای پایان جنگ در ولسوالی‌های کجران و پاتوی دایکندی شده اند.

سلطان‌ علی جوادی، فعال مدنی و یکی از تحصن کننده ها گفت: "ما خواستار تجهیز و اعزام نیروهای امنیتی بیشتر به این دو ولسوالی استیم."

قاری یوسف احمدی، یکی از سخنگویان طالبان مسوولیت حمله به دایکندی را برعهده گرفته است.

پاتو و کجران از ولسوالی‌های ناامن دایکندی است که با ولسوالی‌های باغران هلمند و چهارچینۀ ارزگان مرز مشترک دارد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG