لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان بر شبکه‌های مخابراتی در غزنی محدودیت وضع کردند


مقام‌های محلی غزنی تأیید کرده اند که بعد از چاشت روز گذشته تمام شبکه‌های مخابراتی خصوصی در این ولایت فعالیت‌های خود را به دلیل هشدار طالبان، متوقف کرده است.

به گفتۀ مقام‌ها، صبح امروز سه شنبه (۱۳سنبله) چندین تن از کارمندان این شبکه‌های مخابراتی بازداشت شده اند تا دربارۀ چگونگی توقف خدمات شان معلومات دهند.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی به رادیوآشنا – صدای امریکا گفت: "مسؤولان شبکه‌های مخابراتی خصوصی در مورد اینکه طالبان آنان را هشدار داده اند، بخش‌های امنیتی ما را در جریان قرار نداده است و دیروز بعد از ظهر خودسرانه فعالیت این شبکه‌های مخابراتی را قطع کرده بودند که بر همین اساس چند تن از مسؤولین این شبکه‌ها بازداشت شده اند".

سخنگوی والی غزنی می‌افزاید که پیش از این نیز طالبان شبکه‌های مخابراتی خصوصی را تهدید کرده بودند؛ اما بر اساس تفاهم با مردم محل و افراد این گروه، این شبکه‌ها فعالیت‌ می‌کردند.

مسؤولان ادارۀ تنظیم فعالیت شبکه‌های مخابراتی (آترا) در غزنی نیز دلیل فعالیت وقفه‌یی شبکه‌های مخابراتی خصوصی را در این ولایت، تهدیدات طالبان گفته اند.

برخی از منابع محلی گفته اند که گروه طالبان از شبکه‌های مخابراتی خصوصی در این ولایت خواسته است تا فعالیت‌های مخابراتی را از ساعت ۷ تا ساعت ۱۰ صبح فعال نگهدارند و در دیگر اوقات متوقف سازند.

نصیراحمد فقیری، عضو شورای ولایتی غزنی، گفت که در حال حاضر برخی شبکه‌ها فعالیت خود را از سر گرفته اند؛ اما شایعات حملۀ دوباره طالبان بر مرکز شهر غزنی مردم را نگران ساخته است.

آقای فقیری افزود: "پس از قطع فعالیت شبکه‌های مخابراتی در غزنی، تحرکات طالبان در اطراف دورتر از شهر غزنی افزایش یافته و سرک‌های منتهی بر مرکز شهر را با ماشین‌آلات جر زده اند".

اما مقام‌های محلی غزنی از وضعیت امنیتی شهر غزنی اطمینان داده و تأکید دارند که نیروهای امنیتی افغان در ساحات دوردست مرکز، مصروف ایجاد پوسته‌های کمربندی و پایگاه‌های امنیتی اند.

پیش از این نیز، بارها شبکه‌های مخابراتی در شهر غزنی، به دلیل ندادن باج به طالبان برای چندین روز متوقف شده بود.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG