لینک های دسترسی

Breaking News

ولسی جرگۀ افغانستان بودجه سال مالی ۱۳۹۷ را تصویب کرد


پیش از این ولسی جرگه بودجه را به دلیل نامتوازن بودن، برخی واحدهایی تصویب ناشده و ایجاد بست‌های غیرلازمی برخی ادارات رد کرده بود

بودجه ملی سال ۱۳۹۷ خورشیدی افغانستان، که بیش از ۳۳۷ میلیارد افغانی میلیارد افغانی معادل اضافه از ۵.۵ میلیارد دالر امریکایی پیش‌بینی‌ شده که ولسی جرگه آن را با اکثریت آرا تصویب کرد.

وزارت مالیۀ افغانستان گفته است که در بودجه سال روان مالی، بودجۀ عادی بیش از ۲۶۶ میلیارد افغانی و بودجه انکشافی نزدیک به ۱۱۱ میلیارد افغانی در نظر گرفته شده است.

در جلسۀ عمومی امروز، هنگام تصویب این بودجه نصاب مجلس از جملۀ ۲۴۹ نماینده به تعداد ۱۵۲ نفر حاضر بودند.

عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس ولسی جرگه افغانستان، نتیجه رأی‌گیری جلسه عمومی امروز رابا این الفاظ اعلام کرد "به استثنای ۳۰ کارت سرخ به اکثریت آرا فیصله شد".

این بودجه به تاریخ ۲۲ ماه قوس بعد از تأیید مجلس سنا به ولسی جرگه معرفی شده بود که یک بار نمایندگان با برشمردن ۱۲ نقیصۀ اساسی از جمله نامتوازن‌بودن بودجه ولایات، شمولیت برخی واحدهایی که هنوز در این مجلس تصویب نشده اند و ایجاد بست‌های غیرضروری در برخی ادارات، آن را رد کردند.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه افغانستان در تالار ولسی جرگه خطاب به نمایندگان مردم گفت، تمام معیارهای بین‌المللی در این بودجه مراعات شده است و اصلاحات در بودجه تعهد جدی افغانستان به جامعۀ جهانی است.

وزیر مالیه خطاب به وکلا گفت "اگر این بودجه از طرف شما مورد تایید قرار بگیرد، اعتبار کسب می‌کند و با بلندرفتن اعتبار بودجه کمک‌های بیشتر از طرف دونرها صورت می‌گیرد".

بودجه سال جاری مالی ۱۳۹۷ خورشیدی افغانستان نسبت به سال گذشته، بیش از یک میلیارد دالر امریکایی کاهش یافته است.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG