لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه اجازۀ ادای نماز در مسجد آیه صوفیا را نداد


محکمۀ عالی ترکیه روز پنج شنبه (۱۳ سپتامبر) درخواست بازگشایی آبدۀ تاریخی "آیه صوفیا" را به روی نمازگزاران مسلمان رد کرد.

یکی از نهادهای مستقل میراث‌های فرهنگی ترکیه به محکمۀ عالی آن کشور عارض شده و ممانعت بر ادای نماز در ساختمان آیه صوفیا را "نقض آزادی بیان و شعور" خوانده و خواستار گشایش این ساختمان به روی نمازگزاران مسلمان شده بود.

آیه صوفیا یکی از بناهای تاریخی شهر استانبول است که در طول تاریخ به صفت مسجد و کلیسا از آن کار گرفته شده است.

این بنا در قرن ششم میلادی، در زمان حاکمیت امپراتوری بیزانس بر استانبول کنونی یا قسطنطنیۀ پیشین، به عنوان کلیسا ساخته شد. زمانیکه ترک‌های عثمانی زیر قیادت سلطان محمد دوم در سال ۱۴۵۳ قسطنطنیه را تصرف کردند، به فرمان سلطان آیه صوفیا به مسجد مبدل شد و در برج و بار آن مناره های مسجد افزوده شد.

ساختمان یاد شده تا زمان فروپاشی امپراتوری عثمانی، سالهای ۱۹۳۰، به عنوان مسجد استفاده می‌شد، تا اینکه با رویکار آمدن حکومت سیکولار ترکیه در سال های ۱۹۳۰ به رهبری مصطفی کمال اتاترک، آیه صوفیا به موزیم مبدل شد.

اما در چند سال اخیر به ویژه در حکومت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کنونی ترکیه، فعالیت‌های اسلامی، مثلاً جلسات تلاوت قرآن، در داخل این بنا افزایش یافته است.

یونان در همسایگی ترکیه که متوجه آبدات تاریخی عصر بیزانس در استانبول است، گاهگاهی ابراز نگرانی کرده است که بازبودن آیه صوفیا به عنوان موزیم به روی بازدید کنندگان، ممکن این بنای تاریخی را با تهدید روبرو کرده و به آن آسیب وارد کند.

XS
SM
MD
LG