لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد ماموریت یوناما را در افغانستان ارزیابی می‌کند


معاون سرمنشی ملل متحد برای انجام بخشی از بررسی استراتیژیک این سازمان امروز وارد کابل شده است

یان کوبیش، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد، بر اساس درخواست شورای امنیت آن سازمان، به منظور بررسی و ارزیابی ستراتیژیک مأموریت هیأت معاونت سازمان ملل متحد (UNAMA)، امروز به کابل سفر کرده است.

یوناما می‌گوید که آقای کوبیش، ماه گذشته نیز برای یک هفته، با مراجع ملی و بین‌المللی در پیوند به چگونگی مأموریت این اداره در افغانستان، در کابل دیدارهایی داشته است و قرار است که این بار نیز در سفر دو روزه، علاوه بر دیدار با رئیس جمهور غنی، با برخی مقام‌های دیگر نیز جلسات تعقیبی داشته باشد.

بر بنیاد خبرنامه‌ای یوناما، نتایج این بررسی استراتیژیک در اوایل ماه جولای ۲۰۱۷ به شورای امنیت ملل متحد سپرده خواهد شد. شورای امنیت سازمان ملل متحد، در سال روان میلادی، با صدور یک قطعنامه، ارزیابی مأموریت یوناما، اولویت‌ها و منابع این اداره را خواستار شده بود.

یوناما، در ماه مارچ ۲۰۰۲ میلادی، پس از درخواست دولت افغانستان، بر اساس قطعنامۀ ۱۴۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، فعالیت‌هایش را در افغانستان آغاز کرد.

یوناما، که به عنوان نمایندۀ سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان فعالیت دارد، در بخش‌های حکومتداری خوب، صلح و اشتی، حقوق بشر، مصؤونیت غیرنظامیان و همکاری‌های منطقه‌یی با دولت افغانستان همکاری و از این روند حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG