لینک های دسترسی

Breaking News

اوچا: حمله بر امدادرسانان در افغانستان ۲۰ درصد افزایش یافته است


در شش ماه نخست سال روان میلادی ۲۳ امدادرسان در افغانستان کشته و ۳۷ تن زخمی شده اند

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) به مناسب روز جهانی بشردوستی در اعلامیه‌ای گفته است که افغانستان، سودان جنوبی و سوریه از لحاظ تهدیدهای فراوان فراراه فعالیت امدادرسانان، در زمرۀ سه کشور خطرناک جهان محسوب می‌شوند.

این دفتر گفته است که به دلیل خشونت‌های رودررو و عمدی، کارکنان و مراکز صحی به شکل روزافزون هدف حمله قرار گرفته اند.

این اداره گفته است: "داکتران، پرستاران، قابله‌ها و سایر کارکنان صحی، آزار و اذیت شده، در توقیف به سر برده، ربوده شده و در رویدادهایی حتی کشته شده اند".

بر اساس آمار اوچا، گروه‌های مسلح در سال ۲۰۱۷ میلادی، در مجموع ۱۴۰ مرکز صحی را بستند که در نتیجۀ آن دو میلیون تن از خدمات صحی محروم شدند و این وضعیت نگران‌کننده در سال ۲۰۱۸ همچنان ادامه یافته است.

بر بنیاد اعلامیۀ اوچا، در ماه‌های جولای و اگست سال روان میلادی، در نتیجۀ بسته‌شدن مراکز صحی در زابل، ۳۰۰هزار تن به صورت مستقیم برای مدت کوتاهی از خدمات صحی محروم شدند.

به گفتۀ دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل، منازعات پیهم و دوامدار بر مردم و امدادرسانان، تأثیراتی عمیق و منفی گذاشته است.

این دفتر گفته است که در شش ماه نخست امسال، ۱۶۹۲ فرد ملکی کشته شده که در یک دهۀ گذشته نشان‌دهندۀ بلندترین آمار کشته‌شدگان غیرنظامی است.

آمار این اداره نشان می‌دهد که امسال بیش از ۱۳۰ مکتب هدف حمله قرار گرفته و دو مرکز صحی کاملاً تخریب شده است. حمله بر امدادرسانان ۲۰ درصد افزایش یافته است و ۲۳ امدادرسان کشته، ۳۷ تن زخمی و ۷۴ تن دیگر ربوده شده اند.

توبی لینزر، رئیس اوچا در این اعلامیه گفته است که جنگ قواعد خود را دارد "هر بار این قواعد می‌شکند، آسیب‌ها به دختران، پسران، زنان و مردان نیز با آن تشدید می‌یابد".

آقای لینزر، از طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته است که بر اساس قوانین بشری بین‌المللی به مسؤولیت‌های شان پابند باشند.

او گفته است که این به معنای مصؤونیت غیرنظامیان و هدف قرارنگرفتن زیربناهای ملکی؛ چون مراکز صحی و مکاتب است.

رئیس اوچا در افغانستان افزوده است که تمام بزرگان و سیاسیون آن مناطقی که مردم به کمک نیاز دارند، در قبال دسترسی امدادرسانان به آن مناطق و مصؤونیت شان، حساب‌دِه استند.

سازمان ملل متحد پس از حمله بر هوتل کانال در شهر بغداد – به تاریخ ۱۹ اگست ۲۰۰۳ که به شمول فرستادۀ سازمان ملل برای عراق ۲۲ تن کشته شدند – از سال ۲۰۰۸ به این دفتر روز جهانی بشردوستی را هر سال تجلیل می‌کند.

XS
SM
MD
LG