لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: بیش از هفت میلیون افغان نیاز به کمک دارند


سازمان ملل متحد گفته است که ۴۱۴ میلیون دالر برای رسیدگی به نیازمندان افغان نیاز است

ادارۀ هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) با نشر گزارشی تازه از کاهش شمار افغان‌های نیازمند خبر داده است.

این اداره در گزارش شش ماه نخست سال روان میلادی، گفته است که در این مدت ۲.۲ میلیون افغان (پسران، دختران، زنان و مردان) کمک‌های بشری را در سراسر افغانستان دریافت کرده اند.

در گزارش گفته شده است "شمار افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان در شش ماه نخست امسال در مقایسه با برآورد برنامه‌ریزی شده، به خصوص به دلیل شمار کم برگشت‌کنندگان و نبود حوادث طبیعی بزرگ، تا ۲۰ درصد کاهش یافته است".

سازمان ملل متحد، قبلاً گفته بود که در سراسر افغانستان ۹.۳ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند؛ اما ارقام تازه نشان می‌دهد که در حال حاضر ۷.۴ میلیون شهروند نیازمند در این کشور وجود دارد.

در آغاز سال روان میلادی، سازمان ملل متحد برای رسیدگی به وضعیت بیجاشدگان داخلی و برگشت‌کنندگان، ۵۵۰ میلیون دالر به جامعۀ جهانی فراخوان کمک داده بود؛ اما با توجه به کاهش شمار نیازمندان، بودجۀ کمک‌های بشری نیز به ۴۱۴ میلیون دالر کاهش یافته است.

قرار است این پول، ۳.۶ میلیون شهروند افغان را که بیشتر در معرض خطر قرار دارند و به کمک‌های بشری نیاز دارند، تحت پوشش قرار دهد.

بر بنیاد این گزارش، در نیمۀ اول سال روان میلادی، ۳۹ هزار و ۸۰۰ تن در سراسر افغانستان از حوادث طبیعی آسیب دیده اند که در مقایسه با همین مدت در سال قبل، ۴۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۶ میلادی، بر اساس ارقام سازمان ملل متحد، ۶۵ هزار و ۵۲۳ افغان از حوادث طبیعی آسیب دیده بودند.

با این همه، ادارۀ هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد از تداوم خشونت‌ها در برابر امدادرسانان بشری ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس ارقام این اداره، در جریان نیمۀ اول سال روان میلادی، در پی هدف قرارگرفتن امدادرسانان، ۹ تن کشته و ده تن دیگر زخمی شده اند.

همچنان در نتیجۀ ۱۴۲ حمله، نهادهای امدادرسان داخلی، سازمان ملل و سازمان‌های جهانی متأثر شده اند که نسبت به همین مدت در سال گذشته، ۱۰۷ رویداد افزایش یافته است.

از این میان، ۶۹ حمله تنها بر مراکز صحی، کلینیک‌ها، شفاخانه‌ها و سایر تسهیلات صحی بوده است.

XS
SM
MD
LG