لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: ۶۳ درصد زنان افغان اسناد هویت ندارند


اداره زنان ملل متحد در افغانستان، می‌گوید بخش بزرگی از زنان افغان اسناد رسمی هویت ندارند و این مسأله مانع عمدۀ فراراه سهم‌گیری آنان در انتخابات است.

ربیکا تاوارِس، از مسؤولان اداره زنان ملل متحد در افغانستان، روز چهارشنبه در کنفرانس خبری، گفت باید تلاش صورت گیرد تا سهم زنان در انتخابات پیشرو هم به عنوان رأی‌دهنده و هم به عنوان نامزدان انتخاباتی، افزایش یابد.

او، افزود "ما می‌دانیم که ۶۳ درصد زنان افغان اسناد رسمی هویت ندارند و این یک مشکل عمده برای اشتراک آنان در پروسه انتخابات است".

خانم تاوارِس، تأکید کرد که زنان افزون‌بر مشکلات اسناد هویتی، با ناهنجاری‌ها و موانع اجتماعی گسترده، برای اشتراک در پروسه انتخابات مواجه اند و او بی‌سوادی اکثریت زنان را چالش اساسی خواند.

به گفتۀ وی، هنوز هم روند ثبت نام رأی‌دهندگان و نامزدشدن در انتخابات برای زنان در افغانستان یک مشکل جدی می‌باشد.

همچنان، تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد و رئیس دفتر هیأت معاونت سیاسی این سازمان در افغانستان، گفت اداره‌های مربوط به ملل متحد در افغانستان به گونۀ همه‌جانبه تلاش می‌کنند تا سهم زنان در انتخابات پیشرو تضمین شود.

آقای یاماموتو، افزود "تلاش‌های ما در نشست امروز خاتمه نمی‌یابد، کار مشترک، تلاش هماهنگ از همه جوانب باید صورت بگیرد و ادامه بیابد، ملل متحد و سایر ادارات مربوط به ملل متحد با شما همکار خواهد بود... ما به تلاش‌های همه جانبه و مشترک خویش ادامه خواهیم تا زمانی که بتوانیم سهم فعال زنان را در پروسه انتخابات فراهم بسازیم".

این در حالیست که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ اشتراک زنان به عنوان رأی‌دهنده در پروسه انتخابات گسترده بود و بربنیاد آمارها ۳۷ درصد زنان افغان در این انتخابات، رأی دادند.

XS
SM
MD
LG