لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید یاماموتو بر تسریع روند صلح و انتخابات به موقع


رییس هیات معاونت سیاسی ملل متحد در افغانستان (یوناما) در مقر شورای امنیت این سازمان بر حمایت جامعۀ جهانی از افغانستان تاکید کرد.

تادامیچی یاماموتو، در سخنرانی‌اش به امیدواری‌های پس از آتش‌بس عید سال گذشته اشاره کرد و گفت که افغان‌ها شش هفته قبل جرگۀ مشورتی صلح را دایر کردند و در مناطق مختلف افغانستان همایش‌هایی برای صلح برگزار می‌شود.

او گفت: "آتش‌بس در سه روز عید سال گذشته، زندگی افغان‌ها در صلح را نشان داد؛ اما در ۱۲ ماه گذشته جنگ، مشکلات فراراه صلح را نیز نشان داد. متاسفانه امسال در عید آتش‌بس نشد؛ اما اساسی را که آتش‌بس سال گذشته گذاشت، هنوز پا برجاست".

آقای یاماموتو از کشورهای قدردانی کرد که از پروسۀ صلح افغانستان حمایت می‌کنند. او از کشورهای که بر طالبان نفوذ دارند، خواست تا اقداماتی را روی دست بگیرند که پروسۀ صلح سرعت یابد.

رییس یوناما گفت: "اذهان افغان‌ها و جامعۀ جهانی برای موافقه‌ای از طریق مذاکرات آماده است. این فرصت نباید از دست برود. حمایت جامعۀ جهانی از گفتگو میان ایالات متحده و طالبان ادامه دارد. افغانستان و متحدین‌اش یعنی قطر و آلمان برای یک گفتگوی بین‌الافغانی کار می‌کنند".

انتخابات ریاست جمهوری

آقای یاموموتو در بخشی از سخنرانی‌اش گفت که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه سپتمبر سال روان میلادی برگزار خواهد شد که بیانگر تعهد افغان‌ها به دموکراسی است.

او از جامعۀ جهانی خواست تا نقش شان را برای برگزاری انتخابات به موقع و شفاف افغانستان بازی کنند.

رییس یوناما خطاب به تمام جوانب تاکید کرد که در قبال انتخابات افغانستان برخورد مسوولانه کنند؛ زیرا به قول وی، افغانستان بحران پس از انتخابات را تحمل نمی‌تواند. به باور آقای یاماموتو، انتخابات شفاف و به موقع، پروسۀ صلح را کمک می‌کند.

از سویی هم، عادله راز سفیر افغانستان در سازمان ملل متحد، با قدردانی از اظهارات رییس یوناما گفت که افغانستان از یک شرایط حساس و مهم در حال گذار است.

به گفتۀ وی، حکومت بر نقش تمام افغان‌ها در پروسۀ صلح باور دارد؛ اما متاسفانه تا اکنون طالبان تعهدشان را به صلح نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG