لینک های دسترسی

المپیک افغانستان - آمادگی مسابقات جهانی المپیک


یگانه دختر ورزشکار در تیم چهار نفری المپیک افغانستان، آماده رفتن به مسابقات جهانی المپیک در پبکینگ چین است.

افغانستان که سعی دارد 6 سال بعد از سقوط رجیم طالبان خود را از گیر و دار خشونت طالبان رها سازد، هنوز هم برای ورزشکاران طبقه اناث جای خطرناکی بوده و تسهیلات خاص ورزشی هم برای تیم چهار عضوی المپیک خود ندارد.

هر چند وضع زنان درین کشور از سال 2001 بدین سو، بهتر شده است، ولی در این جامعه در مقابل طبقه اناث هنوز هم تبعیض موجود است.

زنان در انظار عامه باید کاملا پوشیده باشند، و برای انجام یک کار باید از اعضای ذکور خانه خود اجازه بگیرند. و این شامل شرکت در تیم المپیک میشود.

اعضای تیم المپیک افغانستان در داخل ستدیوم کابل تمرین میکنند، جایکه طالبان از آن منحیث یک کشتار گاه استفاده میکردند. در جریان تمرینات، محبوبه احد یار چادر، پطلون و پیراهن آستین دراز میپوشد.

محبوبه احد یار میگوید، در مسابقات المپیک، از لباس های که برای زنان مسلمان زیبنده نیست، استفاده نخواهد کرد.

او میگوید: "مه مسلمان هستم و در مسابقات هم مثل یک مسلمان لباس خات پوشیدم. مه نمی خایم مثل ورزشکاران غربی لباس بپوشم، و اگر به ای کار مجبور ساخته شوم، د مسابقات اصلا شرکت نخات کدم."

محبوبه در حال حاضر میتواند مسافه یک هزار و پنجصد متری را در ظرف چهار دقیقه و 50 ثانیه طی کند، که این یک دقیقه بطی تر از ریکارد جهانی المپیک است.

ولی او از اینکه در مسابقات المپیک، از کشور خود افغانستان نمایندگی میکند، نهایت خوش است.

محبوبه میگوید: "مه ازی که در المپیک شرکت میکنم، بسیار خوش هستم و مه کوشش نهایی خوده خات کدم تا بری کشور خود، درجه اوله کمایی کنم."

محبوبه احد یار توسط مسعود عزیزی، ورزشکار دیگر افغان، به تیم المپیک آورده شده است. عزیزی 20 ساله بوده در سال 2004 در مسابقات المپیک آتن شرکت کرده بود.

عزیزی میگوید بخاطر کسب مدال، در مسابقه دوش مسافه 100 متری در پیکینک، چهار سال است که شدیدا مشغول تمرین بوده است.

او مسافه 100 متر را در تقریبا 11 ثانیه طی میکند، که یک ثانیه بطی تر از ریکارد جهانی است.

عزیزی میگوید: "مه ازی که با قهرمانان جهان یکجا در المپیک شرکت میکنم، هیجان زده هستم، همچنان از ایکی د ای مسابقات از کشور خود نمایندگی میکنم، زیاد خوشحال هستم."

افغانستان هیچگاهی برنده مدال در المپیک های تابستانی جهانی نبوده است. این کشور در سال 2000 بخاطر اینکه طالبان سهم گیری زنان را در ورزش منع ساخته بودند، از رفتن به مسابقات المپیک در سیدنی استرلیا منع قرار داده شد.

این کشور در سال 1996 در اتلانتا، و بعد از سقوط طالبان، در سال 2004 در مسابقات آتن شرکت نمود. محبوبه احد یار با خانواده اش در یک خانه گلی در یکی از فقیر ترین نواحی کابل زندگی میکند.

او میگوید بعضا پسر ها او را بخاطر ورزشکار بودنش اذیت میکنند. ولی او از حمایت خانواده خود بر خوردار است.

مادر احد یار میگوید: "بعضی مردم اوره اذیت میکنن و میخاین ماره بترسانن. ولی مه به دختر خود افتخار میکنم. مه افتخار میکنم که او در حال پیشرفت است و بری ملک خود، کاری ره انجام میته."

اولین دختری افغانیکه در مسابقات المپیک سهم گرفت، روبینه مقیم یار بود که در سال 2004 در المپیک آتن شرکت کرد.

تیم چهار نفری المپیک افغانستان شامل چهار نفر است: دو دونده، یک کشتی گیر، و یک تکواندو باز.

مرتبط

XS
SM
MD
LG