لینک های دسترسی

وزارت دفاع امریکا: گزارش کنترول چندين قريه در  افغانستان توسط طالبان صحت ندارد


وزارت دفاع ايالات متحده ميگويد گزارش های مبني بر اينکه نيرو هاي طالبان چندين قريه را در جنوب افغانستان تحت کنترول گرفته اند، صحت ندارد و هرنوع حملۀ طالبان در آن ساحه به شکست مواجه خواهد شد.

وزارت دفاع امريکا ميگويد عساکر ايالات متحده در ولسوالي ارغنداب ولايت قندهار، در گزمه خود بروز سه شنبه با هيچ يک از نيرو هاي طالبان روبرو نشده است.

گزارش های خبري مرتباً اطلاع ميدهند که به صد ها تن از جنگجويان طالبان کنترول ۸ قريه را که ۱۵ کيلومتري شهر قندهار در اختيار گرفته اند. بروز جمعه جنگجويان طالبان ۴۰۰ نفر را از يک زندان در شهر قندهار فرار دادند.

گزارشات از قول مردم محل حاکيست که جنگجويان براي يک جنگ عمده با نيرو هاي امريکايي و ناتو، آمادگي ميگيرند. و از قول يک سخنگوي طالبان نيز نقل قول شده است که نيرو هاي آنان اهداف انتخابي را در شهر قندهار مورد حمله قرار خواهند داد.

(جف موريل) رئيس دفتر مطبوعات وزارت دفاع امريکا ميگويد جاي تعجب نيست اگر بعضي از افراد طالبان در بعضي از مناطق اجتماع نموده باشند، زيرا فعلا در جریان تابستان وضیعت چنان است که جنگ در اوج خود میباشد.

وي ميگويد:

"اگر واقعاً گروه انبوهي از نيرو هاي طالبان قبل از مبادرت به تصرف شهر قندهار، اجتماع نموده باشند، دوباره به عقب رانده خواهند شد. ما صحبت هائيکه با افراد خود داشته ايم، آنان کدام نگراني از سقوط قريب القوع قندهار بدست طالبان را بروز نداده اند. در حاليکه برعکس، آنان همچنان به اينکه نيرو هاي کافي را براي حفاظت از (آر سي) يا قومانده ساحوي جنوب، در اختيار دارند، مطمئن هستند."

(موريل) ميگويد کدام برنامه خاصي براي افزايش تعداد عساکر امريکايي در قومانده ساحوي جنوب افغانستان، که قندهار هم جزئي از آن است، در نظر نيست. ولي وي ميگويد در صورت ضرورت، قومانداني انعطاف پذيري لازم را براي اينکار دارد.

در اوايل سال جاري، ايالات متحده ۲۲۰۰ تن از عساکر بحريه پياده خود را به اين منطقه پر آشوب ارسال نمود تا قوه جنگي ناتو را تقويه نموده باشد.

رئيس مطبوعات وزارت دفاع امريکا، در کنفرانس خبري روز سه شنبه، از حامد کرزي، رئيس جمهور افغانستان هم تقاضا نمود تا نيرو هاي خود را غرض حمله به تندروان مقيم در پاکستان، به آنطرف سرحد نفرستد.

"در مورد عمليات نظامي افغانستان در آنطرف سرحد در پاکستان، بايد بگويم اين چيزي نيست که بنظر ما در اين مقطع زماني ضروري باشد. واضح است که پاکستان يک کشور مستقل است، به همين دليل ما افغانستان را به اين عمل تشويق نخواهيم نمود. و صريحاً بايد بگويم که در حال حاضر تهديدات بيشمار داخلي، متوجه ادارۀ رئيس جمهور کرزي ميباشد که وي و نيرو هاي وي بايد بيشتر و فوراً متوجه اين موضوع گردد. و باوجود نيرو هاي کرزي روز بروز توانايي و قابليت بيشتر مي يابند، ما آنان را ترغيب مي نمايم تا توجه خود را در داخل سرحدات خود نگهدارند."

سخنگوي رئيس جمهور کرزي اشاره نموده است که کدام پلاني براي حمله قريب القوع به پاکستان در نظر نيست و رئيس جمهور فقط يک نکته عمده را در مورد ضرورت به سرکوبي تندروان، اظهار داشته است.

XS
SM
MD
LG