لینک های دسترسی

تحقيقات، تلفات 'کمتری' را در حملات هوايی در هرات نشان میدهد


ائتلاف تحت رهبري ايالات متحده در افغانستان ميگويد، تحقيقات درمورد تلفات ده ها فرد ملکي افغان، طي حملات هوايي امريکا در هرات، دريافت است که حد اکثر، هفت تن از اهالي ملکی کشته شده اند.

حکومت افغانستان و ملل متحد هر دو گفته بودند که ۹۰ غير نظامي عمدتاً اطفال و زنان در جريان حملۀ هوايي ۲۲ آگست در قريۀ عزيز آباد ولايت هرات کشته شده اند.

ائتلاف تحت رهبري ايالات متحده امروز سه شنبه يک گزارش تازه را نشر و در آن گفت که تحقيقات دريافته است که بين۳۰ تا ۳۵ تندرو طالب و پنج تا هفت فرد ملکي کشته شده اند.

مقامات ميگويند ملا صادق يک تن از قوماندانان شناخته شدۀ طالبان، در بين کشته شدگان قرار دارد.

گزارش ميرساند که عساکر تحت رهبری ايالات متحده بحمايت عساکر افغان، تحت حملۀ آتش تندروان قرار گرفتند که استفاده از سلاح خفيفه و حمايت نزديک هوايي را ايجاب ميکرد.

ايالات متحده تحقيقات مشترک در مورد اين واقعه را با حکومت افغانستان و ملل متحد پيشنهاد کرده بود.

حامد کرزي رئيس جمهور افغانستان از ناتو و قواي تحت رهبري ايالات متحده تقاضا کرده بود تا حملات هوايي به اهداف تندروان را، بخاطر تلفات غير نظاميان، کاهش بخشند.

متعاقب حملۀ هوايي درهرات، آقاي کرزي بررسي مجدد قواي خارجي در افغانستان را فرمان داد. او گفت عساکر خارجي بايد در کشور باقي بمانند اما فعاليتهاي آنها بايد در چوکات قوانين افغاني و بين المللي قرار داده شود.

XS
SM
MD
LG