لینک های دسترسی

Breaking News

مراسم سوگواری در یک پایگاه نظامی در امریکا


براک اوباما، ریس جمهور ایالات متحده بروز سه شنبه رهبری مراسم یاد بود از ۱۳ تنی را داشت که در گلوله باری در پایگاه نظامی فورت هود ایالت تکساس هفته گذشته کشته شدند.

تخمینا ۱۵ هزار سوگوار در زیر آفتاب گرم جمع شده بودند – جائیکه ریس جمهور اوباما به خانواده های کشته شدگان گفت، نزدیکان آنان با زندگئ ملت خود زنده خواهند ماند.

"هر باریکه آفتاب طلوع مینماید، هر باریکه بیرقی بر افراشته میشود، هر باریکه هر امریکایی از زندگی خود، از آزادی و کوشش برای خوشبختی لذت میبرد...این زندگی نزدیکان شما خواهد بود".

اوباما با بیان یک قصه در مورد هر یک از ۱۲ عسکر و یک نفر ملکی که کشته شده اند، یاد هر یک شان را گرامی داشت.

"ایمی کروگر - خورد ضابط که در مکتب یک ورزشکار بود و پس از حملات یازده سپتمبر شامل اردو شد، و به خانه برگشت تا به شاگردان در مورد تجاربش قصه نماید. وقتی مادرش برایش گفت که به او تنهایی نخواهد توانست که اسامه بن لادن را دستگیر کند. ایمی پاسخ داد. باز بیبی".

اوباما همچنان از قهرمانی عساکریکه بخاطر کمک به طرف عساکر مورد حمله شتافته بودند، تمجید کرد.

"امبر بار آنقدر در فکر کمک به دیگران بود که تا یک مدت زیاد متوجه نشده بود که خودش از پشت مرمی خورده است. و دو پولیس - مارک تاد و کیم مونلی - جان خود را به خطر انداخته یک تعداد زیادی را نجات دادند".

ریس جمهور روان شناس اردو، جگرن ملک حسن را - کسی که قرار ادعا این حمله را انجام داده است، به نام یاد نکرد. ولی او حمله را تقیبح نموده و بطور غیر مستقیم در مورد سوالاتی که حسن با ایدیالوژی افراط گرایی اسلامی ارتباط داشته است، صحبت نمود.

"هیچ دینی اعمالی چون قتل را توجیه نمی کند. هیچ خدایی عادل و پر محبت، مرحمتی بر چنین افراد نخواهد داشت. و این قاتل، بخاطر عملی که انجام داده است، درین دنیا و در آخرت مجازات خواهد شد".

حسن که توسط یک پولیس مرمی خورد اکنون در وضع خوبی قرار دارد. عساکر میگویند حسن قبل از آغاز گلوله باری فریاد "الله اکبر" سر داد.

در مراسم یاد بودف عکس هر یک از افراد کشته شده همراه یک جوره از بوت های عسکری و تفنگ با کلاه عسکری گذاشته شده بود.

ریس جمهور اوباما همراه با خانمش میشیل خاموشانه به کشته شدگان ادای احترام نموده و سکه ریاست جمهوری را بر خاک شان گذاشتند.

قبل از مراسم، اوباما و خانمش با خانواده های کشته شدگان و برخی از ۲۰ تن دیگری که مجروح شده بودند و با خانوده های آنها ملاقات کردند. بعدا ریس جمهور و خانمش به شفاخانه نظامی رفته و از مجروحین عیادت نمودند.

ریس جمهور خواهان تحقیقات کامل در مورد این واقعه شده است. مقامات امریکایی میگویند یک تن از کارمندان وزارت دفاع در امور دهشت افگنی ماه قبل بر سوابق حسن مرور کرده و گفته بود که حسن ضرورت به تحقیقات بیشتر ندارد.

اوباما بخاطر شرکت درین مراسم، عزیمت به آسیا را به تعویق انداخت.

این مراسم یک روز قبل از روز ملی خدمت گزاران سابق امریکا، صورت گرفت. درین روز ملی، امریکاییان به هموطنانشان که در قوای نظامی خدمت کرده اند، ادای احترام مینمایند.

بروز چهار شنبه ریس جمهور اوباما با مشاورین ارشد خود در مورد ستراتیژی جنگ در افغانستان ملاقات میکند. او همچنان در آرامگاه ملی آرلینگتن اکلیل گل خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG