لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار رابرت گیتس از مرکز جدید سوق و ادارۀ  ناتو در افغانستان


رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا با قوماندانان نیرو های امریکایی در افغانستان ملاقات نمود، تا به آنان اطمینان دهد، عساکراضافی که امر اعزام آنان را براک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده صادر نموده است، نیازمندی هایی را که برای شکست طالبان لازمی میباشد، برای این نیرو های مستقر در افغانستان فراهم خواهد ساخت.

گیتس بروز چهار شنبه از یک قرارگاه جدید سوق و اداره، دیدن نمود که به صفت مرکز مشترک عملیاتی برای تمام نیرو های محاربوی ناتو به کار میرود.

او به قوماندانان گفت که نیرو های بین المللی تمام مواد لازمی را در اختیار دارند تا با روی هم گذاشتن آن در جنگ علیه افراط گرایی خشونت بار در افغانستان به موفقیت دست یابند.

این سفر آقای گیتس به دنبال تصمیم آقای اوباما برای اعزام فوری 30 هزار نیروی اضافی به افغانستان، صورت میگیرد، قرار است این عساکر بعد از گذشت 18 ماه و توانمندی نیرو های افغان برای عهده دار شدن مسوولیت های بیشتر، خروج خویش از افغانستان را آغاز کنند.

اما رئیس جمهور حامد کرزی بروز سه شنبه گفت: ممکن است پنج سال را در بر گیرد تا نیرو های اردو و پولیس آمادۀ مبارزه به شورش ها گردند و مدت 15 الی 20 سال دیگر لازم است تا حکومت افغانستان بتواند از توانمندی کافی برای تامین امنیت خویش برخوردار گردد.

رئیس جمهور افغانستان در جریان یک کنفرانس مشترک خبری با آقای گیتس در کابل گفت:

پلان های ایجاد اردوی بزرگ و مجهز افغان برای یک مدت طولانی تحقق پذیر نیست.

هدف از سفر آقای گیتس این بود تا رهبران افغان را برای افزایش تعداد و قابلیت های نیرو های امنیتی شان تحت فشار قرار داده و نیز تحویلدهی پلان شدۀ مسوولیت های امنیتی از نیرو های ائتلاف به قوای افغان را مورد بحث قرار دهد.

گیتس گفت: او با سخنان آقای کرزی متعجب نگردید، اما اظهار آرزو مندی کرد که تحویلدهی مسوولیت های امنیتی چندان دور نخواهد بود. وی همچنان گفت: تعهدات ایالات متحده به افغانستان با اکمال ماموریت نظامی در آن کشور خاتمه نخواهد یافت.

XS
SM
MD
LG