لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار کرزی با رئیس جمهور چین


حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، غرض مذاکرات روی مستحکم نمودن روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور همسایه، در چین میباشد.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در جریان سفر خود به چین که محور مذاکرات آن به ثبات، امنیت و زمینه های تجارتی و سرمایه گذاری معطوف میباشد، بروز چهارشنبه در بیجینگ، با هو جینتاو، رئیس جمهور چین ملاقات نمود.

یکی از نکات برجسته سفر آقای کرزی، جلب حمایت چین برای کمک به فرونشاندن خشونت های جاری در کشورش میباشد. بیجینگ مخصوصاً در مورد موجودیت تندروان افراطی مسلمان در افغانستان نگرانی دارد زیرا ادعا میکند که جدایی طلبان در جنوب ساحه شینگ جینگ، چین، تعلیمات و پناه گاه را از این تندروان دریافت نموده اند.

چنگ گانگ، سخن گویی وزارت خارجه چین میگوید کشورش احساس میکند که یک افغانستان صلح آمیز و با ثبات، همسایه خوبی خواهد بود:

چن میگوید چین چالش های را که افغانستان برای یک بازسازی پر از آرامش در مقابل خود دارد، درک میکند و همواره برای کمک های فعالانه به این کشور جنگ زده آماده بوده است. سخن گوی وزارت خارجه چین همچنان اظهار داشت که چین تا جای که قادر است مساعدت ها را برای افغانستان فراهم خواهد نمود.

سفارت افغانستان در چین میگوید در سالهای اخیر، چین بالغ بر ۸۰ ملیون دالر را برای بازسازی افغانستان کمک نموده است.

سخن گوی وزارت خارجه چین میگوید قرارداد های امضا خواهد شد، ولی از این بیشتر جزئیاتی را ارائه ننمود.

چن گفت، در جریان بازدید حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، دو جانب در مورد تحکیم اعتماد متقابل و توسعه همکاری های تجارتی و اقتصادی، با هم مذاکره خواهند نمود.

یکی از بزرگترین معاملات تجارتی بین دو کشور، تعهد یک شرکت چینایی، برای سرمایه گذاری بیشتر از ۳ ملیارد دالر، در یکی از بزرگترین منابع دست نخورده مس در جهان میباشد که معدن عینک در جنوب کابل است. این پروژه مدت زیادی را در بر گرفته است و دلیل آن ادامه خشونت ها از جانب طالبان میباشد.

بروز پنجشنبه، رئیس جمهور افغانستان، خطابۀ را در پوهنتون پیکنگ ایراد خواهد نمود. آقای کرزی همچنان قبل از عزیمت بسوی افغانستان که در اواخر روز پنجشنبه میباشد، با ون جیاباو، صدراعظم و وهو بانگ گو، رئیس قوه مقننه چین ملاقات خواهد نمود.

XS
SM
MD
LG