لینک های دسترسی

آغاز عرضه خدمات انترنت یا فیبر نوری در هرات


3 سال قبل قرارداد پروژه فیبر نوری توسط وزیر مخابرات وقت با مقامات دولت ایران به امضا رسید. بر اساس مفاد این قرارداد، جانب ایرانی متعهد گردید تا 155 مگابایت انترنت را به وسیله فیبرنوری به هرات انتقال دهد.

روز گذشته با حضور امیرزی سنگین سرپرست وزارت مخابرات افغانستان ومقامات محلی هرات پروژه فیبر نوری هرات افتتاح گردید.

آقای سنگین در مراسم افتتاح این پروژه پیش بینی نمود که با افتتاح این پروژه قیمت استفاده از اکنولوژی ارتباطی انترنتی در هرات به مقدار قابل ملاحضه ای کاهش خواهد یافت.

به گفته آی سنگین هزینه این پروژه بیشر از 3 ملیون دالر شده است. مشترکین می توانند با سه طریق دایل اپ، بی سیم و دی اس ال با استفاده از تلفن های دیجیتال به انترنت وصلشوند.

در عین حال سید نوراحمدشاه علوی رییس مخابرات هرات در مورد چگونه گی کاهش قیمت انترنت با افتتاح فیبر نوری در هرات می گوید

با شروع به کار این پرو ژه مردم در هرات از انترنت با همان سرعتی استفاده می کنند که شهروندان کشور همسایه یعنی ایران استفاده می کنند.

اما عده ای تصور می کنند خرید انترنت از ایران خطراتی نیز دارد.

نذیراحمد رها رییس انجمن روشنفکران جوان افغانستان می گوید اعمال فلتر بر انترنت توسط دولت ایران برجامعه ی افغانی نیز تاثیر می گذارد

رییس مخابرات هرات اما در مورد این که آیا فلتر و سانسور اعمال شده بر انترنت در داخل ایران بر انترنت هرات نیز اعمال خواهدشد اظهار بی اطلاعی کرده می گوید این مسله به مقامات بلند رتبه دولتی تعلق دارد.

و این درحالیست که در زمان تشنجات پس از انتخابات در ایران، سپاه پاسداران ایران با ایجاد یک اداره ویژه ی کنترل فعالیت های انترنتی ، تعداد بیشماری از سایت های خبررسانی بین المللی را فلتر نمود.

دامنه این فلتر به افغانستان نیز کشانده شد و در آن روزها مردم در هرات نیز در مورد فلتر شدن سایت های خبری بین المللی با هم صحبت می کردند.

XS
SM
MD
LG