لینک های دسترسی

Breaking News

برق ترکمنستان از افغانستان به پاکستان منتقل می‌شود


یک شرکت ترکی روی پروژه لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان - افغانستان و پاکستان "تاپ" ۱.۶ میلیارد دالر سرمایه‌گذاری می‌کند.

تفاهمنامۀ این سرمایه‌گذاری را روز چهارشنبه (۱۶ عقرب)، محمدگل خُلمی و احمد چالیک، رئیس شرکت ترکی "چالیک هولدینگ" در ارگ ریاست جمهوری در حضور رئیس جمهور غنی، امضا کردند.

بر بنیاد معلومات وزارت انرژی و آب افغانستان، ترکمنستان با استفاده از این لین، حدود ۱۰۰۰ میگاوات برق را به پاکستان صادر می‌کند.

ارگ در اعلامیه‌ای گفته است: "این سرمایه‌گذاری شامل تمدید لین ۵۰۰ کیلوولت در دو سرکیت به ظرفیت ۲۰۰۰ میگاوات در خاک ترکمنستان و افغانستان بوده و نیز شامل احداث سب‌استیشن‌های ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان و افغانستان می‌باشد".

انجنیر محمد گل خُلمی، سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان، به خبرنگاران گفت که ۷۵۰ کیلومتر این لین از خاک افغانستان می‌گذرد که از بندر تورغندی به شهرهای هرات، فراه، قندهار و سر انجام به سپین بولدک در امتداد شاهراه عمومی، ادامه می‌یابد.

به گفتۀ وی، افغانستان سالانه نه تنها ۱۰۰۰ میگاوات برق را از طریق این لین به دست می‌آورد؛ بلکه حدود ۱۰۰ میلیون دالر نیز از انتقال برق ترکمنستان به پاکستان، حق ترانزیت خواهد گرفت.

معین وزارت انرژی و آب افغانستان گفت که این پروژه در جریان سه سال تکمیل خواهد شد.

تفاهمنامۀ سه جانبه انتقال برق ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان، در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی در عشق‌آباد میان سران سه کشور امضا شده بود.

قرار است که شرکت ترکی سرمایه‌گذار، در جریان شش ماه سند مالی و تخنیکی این پروژه را تهیه و به وزارت انرژی و آب افغانستان تسلیم کند.

XS
SM
MD
LG