لینک های دسترسی

Breaking News

محکمه‌ای پاکستان عمران خان و همسرش را به فساد اداری متهم کرد


محکمه مبارزه بر ضد فساد اداری پاکستان روز سه‌شنبه ۲۷ فبروری (هشتم حوت) عمران خان، صدراعظم پیشین آن کشور، و همسرش، بشرا بی‌بی را به دریافت زمین به عنوان رشوه در زمان صدارت وی متهم کرد.

این محاکمه در یکی از زندان‌ها واقع در نزدیکی اسلام آباد، پایتخت پاکستان، برگزار شد، جایی که عمران خان پس از محکوم شدن به اتهامات مختلف از جمله فساد مالی، افشای اسرار دولتی و ازدواج غیرقانونی، مدت حبس طولانی مدت خود را سپری می‌کند.

حزب تحریک انصاف عمران اتهام روز سه‌شنبه محکمه را محکوم کرد. اعضای این حزب گفته اند که این زوج-عمران خان و همسرش- پس از آنکه اتهامات خوانش شد، گفتند که بی گناه استند و اتهام جدید را مانند محکومیت‌های قبلی بیهوده خواندند.

حزب تحریک انصاف پاکستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است: ''محاکمه‌هایی که در عقب دیوارهای زندان برگزار می‌شوند، فقط شرایط نقض عدالت را مساعد می‌کنند، به ویژه در پرونده‌های ساختگی و با انگیزه‌های سیاسی تا فقط عمران خان در پشت میله‌های زندان بماند.''

پرونده اتهام فساد اخیر در مورد Qadir University Trust یک سازمان غیرانفقاعی است، سازمان خیریه‌ای که عمران و همسرش اندکی پس از رسیدن به کرسی صدارت آ نک شور در سال ۲۰۱۸ ایجاد کردند.

سارنوالان ادعا می کنند که صدراعظم مخلوع پاکستان با استفاده از موقف‌اش یک قطعه زمین با ارزش را از ریاض حسین، یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین سرمایه گذاران آن کشور برای احداث یک مکتب به دست‌ آورد.

سارنوالان می‌گویند که ریاض در آزای این زمین، ''لطفی'' از عمران خان دریافت کرده است.
این سارنوالان ادعا می‌کنند که این معامله عمران خان شامل تسویه دارایی‌های حسین ریاض به ارزش ۲۴۰ میلیون دلار در یک پرونده پولشویی می‌شود.

ریاض در دسمبر ۲۰۱۹ توافق کرد تا دارایی‌های خود را در تحقیقاتی مرتبط به ''پول‌های کثیف'' به اداره ملی جنایات بریتانیا تسلیم کند. اما این اداره حکم داد که دارایی‌هایی مشکوک که توسط ریاض و خانواده‌اش در خارج به صورت غیر قانونی پولشویی شده است، باید به پاکستان برگردانده شود. حکومت عمران خان در این موضوع دخیل نبود.

اما به گفته سارنوالان، صدراعظم پیشین پاکستان دستور داد که این پول به جای اینکه به خزانه ملی کشور انتقال کند، به حساب بانکی محکمه عالی پاکستان انتقال داده شود. ظاهراً این اقدام، ریاض را قادر ساخت تا جریمه مالی قابل ملاحظه‌ای را که محکمه در پرونده دیگری بر شرکت وی تحمیل کرده بود، جبران کند.

این سارنوالان ادعا کرده اند که معامله انتقال پول نقد به محکمه عالی پاکستان سبب زیان ده‌ها میلیون به خزانه ملی آن کشور شده و عمران خان را به سوی استفاده از قدرت متهم کرده اند.

حزب تحریک انصاف روز سه‌شنبه اتهامات سوی استفاده از قدرت توسط عمران خان را رد کرد و گفت که ''زمین اهدا شده به هیچ وجه به نفع عمران خان نبوده'' و زمین به یک سازمان خیریه اهدا شده است.

عمران خان ۷۱ ساله و همسرش هر دو به اتهام فساد اداری محکوم به ۱۴ سال زندان شده اند. عمران خان استیناف طلب شده است.

عمران خان از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ صدراعظم بود و پس از دست دادن حمایت اردو، توسط رای عدم اعتماد پارلمان برکنار شد.

گروه

XS
SM
MD
LG