لینک های دسترسی

Breaking News

دختر بایسکل‌ران شهر مزار شریف در پی تغییر افکار مردم نسبت به زنان است


تمنا مسعود، کارمند یک شبکه تلویزیون خصوصی در شهر مزار شریف برای تغییر افکار عمومی در مورد فعالیت‌های زنان، کار‌های روزانه‌اش را با استفاده از بایسکل انجام می‌دهد.

خانم مسعود که عضو تیم بایسکل‌رانان ولایت بلخ است از یک سال به اینسو بایسکل‌رانی می‌کند و می‌گوید این کار را به هدف تابوشکنی و ایجاد تغییر افکار عمومی و تشویق زنان به فعالیت‌های بیرون از خانه آغاز کرده‌است.

تمنا گفت:"همانطور که آقایان می‌توانند بایسکل‌رانی کنند، خانم‌ها هم می‌توانند؛ بایسکل‌رانی آنقدر کار مشکلی نیست."

خانم تمنا که فارغ رشته حقوق و علوم سیاسی است می‌گوید آرزو دارد که اگر مذاکرات صلح به نتیجه برسد به ولایت‌های دوردست افغانستان با بایسکل خود برود.

او گفت:" اگر در کشور آرامی شود و دیگر در کشور ما جنگ نباشد، من دوست دارم که با بایسکل خود به ولایت‌ نورستان که یکی از ولایت‌های بسیار زیبا و رویایی افغانستان است سفر داشته باشم."

کم و بیش ۵۰ جوان در ولایت بلخ به گونۀ حرفه‌ای رشتۀ ورزشی بایسکل‌رانی را دنبال می‌کنند که از این میان چهار پسر و دو دختر عضویت تیم ملی افغانستان را دارند.

فعالیت دختران و زنان در افغانستان با چالش روبرو بوده است و همواره فعالیت‌هایی اینچنینی مورد نقد قرار می‌گیرد، اما شماری از باشندگان شهر مزار شریف می‌گویند که اگر این فعالیت‌ها با رعایت پوشش اسلامی باشد مشکلی ندارد.

دختر بایسکل‌ران شهر مزار شریف: هدفم ایجاد تغییر در افکار مردم است
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

XS
SM
MD
LG