لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: طالبان باید خواست‌های شان را در میز مذاکره مطرح کنند


رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان از نمایندگان گروه طالبان می‌خواهد که باید هر گونه بحث و خواست شان را در میز گفتگوهای صلح در قطر مطرح کنند.

عبدالله عبدالله روز سه شنبه دوم فبروری (۱۴ دلو) در نشست "ایجاد کمیسیون زنان شورای عالی مصالحۀ ملی" گفت: "میز مذاکره و محل مذاکره مشخص است و هیات جمهوری اسلامی افغانستان در آنجا حضور دارد و (طالبان) هر بحثی که دارند و هر چیزی که می‌خواهند در آنجا مطرح کنند."

او با انتقاد از ادامۀ خشونت‌ها و هدف قراردادن غیرنظامیان در این کشور گفت که جنگ راه حل نیست و افغان‌ها از این وضعیت خسته شده اند.

آقای عبدالله افزود: "امروز متاسفانه بیشترین معلومات، همین را نشان می‌دهد که این کارها [انفجارها و ترور‌های هدفمند] توسط طالبان صورت می‌گیرد."

آقای عبدالله همچنان تاکید کرد که هیچ موردی در غیاب مردم افغانستان فیصله نخواهد شد و هیچ کسی نیز به گروه طالبان وعده نخواهد داد که "آیندۀ افغانستان را به این گروه خواهد سپرد".

این در حالی است که شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون هیات مذاکره کنندهٔ طالبان چهار روز پیش در یک نشست خبری در مسکو گفته بود: "امروز اگر اشرف غنی از جنگ دست بردارد و بگوید که استعفا می‌کند و برای صلح قربانی می‌دهد ما حاضر استیم به مذاکره برای حکومت جدید… به همین دلیل هم مذاکره می‌کنیم."

آقای ستانکزی رییس جمهور افغانستان را "یگانه مانع" در برابر صلح عنوان کرده است.

در واکنش به این اظهارات ستانکزی، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفت که ایجاد حکومت موقت سبب خونریزی خواهد شد.

روز گذشته، اعضای ولسی جرگهٔ افغانستان نیز مخالفت‌شان را با ایجاد حکومت موقت در افغانستان اظهار داشتند.

XS
SM
MD
LG