لینک های دسترسی

Breaking News

استقبال عبدالله و دوستم از پرتاب مادر بم‌ها بر مواضع داعش


مقام‌های افغان استعمال این بم را مؤثر خوانده اند

ریاست اجرائیه و معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان، از پرتاب بزرگترین بمب قوای ایالات متحده امریکا بر پناهگاه‌های داعش در ولسوالی اچین ننگرهار، استقبال کرده و آن را اقدام به جا خوانده اند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان، روز دوشنبه که در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد، با اشاره به حملۀ بمی بزرگترین مرکز داعش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، گفت که تعداد زیادی از مسؤولان و کسانی که مسؤولیت حملات را در سراسر افغانستان به عهده داشتند و مسؤول "کشتار افراد بی‌گناه" در آن ولسوالی بودند، کشته شدند.

او افزود "حوادثی که در شهر کابل و در سایر شهرها صورت گرفته بود، مسؤولین این عملیات‌ها مورد هدف قرار گرفتند که یک اقدام به جا بود".

آقای عبدالله، گفت، این حمله از سوی مردمی که در آن محل قربانی "جنایات" داعش شده بودند، نیز مورد استقبال قرار گرفت.

از سوی دیگر، جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان – که اکنون در امور کار حکومت – سهم نمی‌گیرد، نیز از این حمله بمی استقبال کرده است.

او در خبرنامه‌ای گفته است "مادر بمب‌ها در ذهن و دل گروه‌های هراس‌افگن رعب و ترس ایجاد کرد؛ اما این تنها راه شکست آنان نیست.

جنرال دوستم، تأکید کرده است که برای مؤثریت استفاده از اسلحه برضد تروریستان و شکست آنان، به حمایت حقیقی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توسط افغان‌ها نیاز است نه اینکه به خدمت یک "حلقۀ کوچک" باشند.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، همچنان افزوده است که نظامیان افغان باید از سوی "فرزندان صادق، متعهد و باتجربۀ افغانستان" رهبری شوند.

در خبرنامه آمده است "در غیر آن استعمال مادر بم‌ها و سایر تجهیزات پیشرفته نظامی، منجر به شکست دشمنان نمی‌شود؛ بلکه در عوض، دشمنان از آن به عنوان تبلیغات منفی علیه حکومت وحدت ملی استفاده می‌کند و ذهنیت عامه را در برابر ایالات متحده امریکا منفی خواهند ساخت".

پرتاب مادر بمب‌ها بر مواضع داعش در ننگرهار، واکنش‌های موافق و مخالف خود را در افغانستان و خارج داشته است؛ اما وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد، هرگاه مشخص گردد که چنین مواضعی در سایر نقاط افغانستان از سوی گروه‌های "دهشت‌افگن" ایجاد شده باشند، برای نابودی آنها نیروهای امنیتی و دفاعی افغان از کاربرد هیچ گونه اسلحه‌ای دریغ نخواهند کرد.

نیروهای هوایی ایالات متحدۀ امریکا، حوالی ساعت ۷:۳۰ بنجشنبه شب، بزرگترین بم را که به "مادر بم‌ها" مشهور است، بر پناهگاه‌های داعش در منطقه مامنددره اسدخیل ولسوالی اچین ننگرهار پرتاب کرد. ارقام وزارت دفاع افغانستان نشان می‌دهد که در این حملۀ بزرگ، به شمول ۱۳ قوماندان داعش، ۹۶ تن از افراد آن گروه کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG