لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله اکمال داعش توسط 'هیلکوپترهای ناشناس' را رد کرد


عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان اظهارات صورت گرفته در مورد اکمال داعش در این کشور، توسط هیلکوپترهای ناشناس را رد کرد. پیش از این، روسیه گفته بود که داعش از سوی هلیکوپترهای ناشناس در افغانستان اکمال می‌شود.

آقای عبدالله روز دوشنبه (۵ سنبله) در نشست شورای وزیران، بدون نام بردن از روسیه گفت که اظهارات صورت گرفته در مورد اکمال داعش توسط هلیکوپترها در افغانستان، "مبنا و اساس" ندارد و حکومت افغانستان در مبارزه با این گروه متعهد است.

او افزود "اظهاراتی که در مورد داعش و تبانی داعش با دولت افغانستان یا با همکاران دولت افغانستان می‌شود، هیچ مبنا و اساس نداشته، از جمله در همین شب و روز ما شنیدیم که هیلکوپترهای آمده و داعش را اکمال کرده، واقعیت اینست بنا بر هر انگیزه که این اظهارات صورت می‌گیرد هیچ نوع اساس و مبنا ندارد".

رئیس اجرائیه افغانستان از کشته شدن ابوسعد ارهابی، رهبر داعش در افغانستان نیز یادآوری کرد و آنرا گامی در راستای تأمین صلح خواند.

پیش از این، وزارت امور خارجه روسیه گفته بود که هیلکوپترهای "ناشناس" تسلیحات و مهمات را برای جنگجویان محلی داعش و طالبانی که با این گروه همکاری دارند، می‌رسانند.

در خبرنامه‌ای پخش شده از سوی وزارت خارجه روسیه آمده است که این پروازها در مناطق نزدیک به سرحدات کشورهای آسیایی مرکزی نیز صورت گرفته و در این مورد از سوی نظامیان امریکایی و ناتو و نهادهای امنیتی افغانستان واکنش وجود ندارد.

وزارت خارجه روسیه، هیچ طرفی را به گونۀ مشخص متهم نکرده است؛ اما در خبرنامه‌ای نشر شده، پرسیده است که "کی‌ها در عقب این پروازها" قرار دارند و چرا چنین پروازها در شرایطی انجام می‌شود که حریم هوایی افغانستان از سوی قومندانی نیروهای ناتو اداره و کنترول می‌شود.

نشست مذاکرات صلح مسکو در مورد افغانستان:

آقای عبدالله گفت که موضع حکومت افغانستان در مورد نشست مذاکرات صلح در مسکو پایتخت روسیه، قبلأ اعلام شده است و هر تلاشی برای صلح باید به رهبری حکومت این کشور صورت گیرد.

او افزود که افغانستان از هر تلاشی برای تأمین صلح در این کشور استقبال می‌کند؛ اما مالکیت این پروسه باید از حکومت افغانستان باشد.

رئیس اجرائیه گفت"هر کوششی که این اصل (حاکمیت افغانستان در پروسه صلح) را زیر سوال ببرد، هدف تأمین صلح را زیر سوال می‌برد".

پیش از این، وزرات خارجه افغانستان گفته بود که این کشور در نشست مسکو در مورد پروسه صلح افغانستان اشتراک نمی‌کند.

استعفای اتمر:

آقای عبدالله، دو روز پس از استعفای محمد حنیف اتمر از مشاوریت شورای امنیت ملی افغانستان، وی را "مدیر توانا و با قابلیت" خواند.

او گفت که از لحاظ سیاسی با آقای اتمر در "موضع متفاوت" قرار داشته؛ اما کارهای که وی انجام داده قابل تقدیر است.

XS
SM
MD
LG