لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: نظامیان افغان در امتداد خط دیورند به تحرکات تنش‌زا اقدام نکنند


رئیس اجرائیه افغانستان تأکید کرده است که نظامیان این کشور در دو سوی خط دیورند به اقدامات تنش‌زا دست نزنند

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان می‎گوید به نیروهای امنیتی افغان رهنمود دقیق داده شده است تا به هیچ اقدامی که سبب افزایش تشنج میان دو طرف خط دیورند شود، دست نزنند؛ اما رئیس اجرائیه تأکید کرد که دفاع از سرزمین جز وظایف نیروهای افغان است و برای انجام آن حق اقدام را دارند.

رئیس اجرائیه که صبح امروز، دوشنبه در جلسۀ شورای وزیران صحبت می‎کرد، گفت استفاده از شیوه‎های تهدیدآمیز راه حل نیست.

به گفتۀ وی، راه حل، گفتگو و همکاری صادقانه است و حکومت افغانستان به همکاری در مبارزه با تروریزم آمادگی کامل دارد.

آقای عبدالله افزود که حکومت افغانستان به هیچ عنوان از گروه‎های تروریستی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خویش استفاده نمی‎کند.

او گفت "گروه‎های تروریستی متاسفانه امروز بنابر شرایط جاری در افغانستان، در بخشی از نقاط برضد مردم افغانستان، فعالیت دارند و از مردم قربانی می‎گیرند. همۀ اینها در بیرون از کشور متولد شده اند و افغانستان فقط قربانی بوده است. در صف اول مبارزه با تروریزم افغانستان قربانی‎های بی‎شماری داده است. این افتخار را افغانستان داشته است که هیچ وقت و در هیچ فرصتی تروریزم را به حیث یک وسیلۀ پیشبرد سیاست خارجی خویش مجاز ندانسته است".

پیش از این حکومت پاکستان گفته بود حملۀ اخیر در زیارت صوفیۀ شهباز قلندر در ایالت سند این کشور، در خاک افغانستان طرح ریزی شده است و نظامیان پاکستانی، فهرستی از دهشت افگنان را به حکومت افغانستان تحویل داد که به گفتۀ آنان در خاک افغانستان سکونت دارند. آنان از حکومت افغانستان خواستار راه اندازی عملیات علیه افراد شامل این فهرست و تسلیم‌دهی آنان به حکومت آن کشور شدند.

این در حالیست پاکستان همواره از سوی حکومت افغانستان متهم به حمایت و تقویۀ گروه‎های تروریستی بوده است.

عبدالله عبدالله رئیس اجراییۀ افغانستان در نشست شورای وزیران بدون نام بردن از پاکستان یا کشور دیگری، گفت هر کشوری که اشتباه تقویه و حمایت از گروه‏های تروریستی را مرتکب شده است، نتیجۀ آن را دیده است.

آقای عبدالله وضعیت جاری در منطقه را ثمرۀ حمایت برخی کشورها از گروه‏های تروریستی دانست.

رئیس اجرائیه تأکید کرد که برخی گروه‎های تروریستی که در افغانستان فعالیت دارند در تبانی با طالبان و حمایت آنان فعالیت می‎کنند.

اما او بار دیگر تأکید کرد که حکومت وحدت ملی خواستار تأمین روابط خوب با کشورهای همسایه است.

از سوی دیگر رئیس اجرائیه تأکید کرد که گروه داعش در افغانستان با تلفات سنگین مواجه شده است.

به گفتۀ آقای عبدالله در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی افغان در روزهای گذشته قاری منیب مسؤول عملیاتی گروه داعش در افغانستان کشته شد.

XS
SM
MD
LG