لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: کشورهای منطقه نیاز به تجدید نظر دیدگاه شان درمبازره با تروریزم دارند


رئیس اجرایی می گوید افغانستان هیچ گاهی از گروه‎های تروریستی پشتیبانی نکرده است.

عبدالله عبدالله رئیس اجراییه افغانستان، گفت ایجاب می‏کند که کشورهای منطقه در راستای مبارزه با چالش تروریزم، افراطیت و خشونت، تجدید نظر اساسی داشته باشند.

آقای عبدالله افزود که هیچ گروه تروریستی برای منافع مشروع هیچ کشوری قدم نمی‎‏گذارد.

او که در سال‎یاد درگذشت عبدالعلی مزاری، سخنرانی می‏کرد، بدون نام بردن از کدام کشور، گفت "هرکشوری که بین گروه‏های تروریستی فرق بگذارد یا فرق گذاشته باشد و یکی را وسیله‎ی در راستای تأمین اهداف و منافع ملی خود تصور کند و در برابر یک دیگر بخواهد مبارزه کند، هیچ امکان ندارد و این تجربه واضح است. اگر یک بار به تاریخچه تشکیل گروه‏های تروریستی حداقل در این منطقه نگاه کنیم، این گروه‏ها با چه عنوان و چه اهداف ساخته شدند؟ و امروز اینها مصروف چه استند؟"

رئیس اجراییه، گفت افغانستان هیچ گاهی از گروه‎های تروریستی پشتیبانی نکرده است.

آقای عبدالله تأکید کرد که اگر دولت افغانستان گروه‏های تروریستی را حمایت می‏کرد و امروز، آنان در برابر این کشور قیام می‏کردند، اکنون ملامت افغانستان می‎بود.

او بدون نام بردن از پاکستان و یا کدام کشور دیگر، در ادامه افزود که باید تمامی کشورها در این راستا به گریبان خود نگاه کنند.

این در حالیست که پیش از این حکومت پاکستان، دولت افغانستان را متهم به پناه دادن به گروه‏های تروریستی کرده بود.

در دوهفتۀ گذشته پاکستان بیش از پنج حملۀ تروریستی را شاهد بود، این کشور پس از حمله تروریستی بر یک زیارت صوفیه در ایالت سند این کشور، افغانستان را متهم به پناه دادن به دهشت افگنانی کرد که این حمله را سازماندهی کرده بودند و گفت این حمله در خاک افغانستان طرح ریزی شده است. پس از آن نظامیان پاکستان، دروازۀ سرحدی میان دوکشور را بست و تا اکنون که در حدود دوهفته می‎گذرد، دروازۀ سرحدی میان دوکشور مسدود است.

رئیس اجراییه افغانستان تأکید می‏کند که افغانستان خواستار و آمادۀ همکاری در راستای مبارزه با تروریزم است و با اتهام وارد کردن به افغانستان و مغشوش ساختن اذهان مردم کار به جایی نمی‎رسد.

در همین حال محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه افغانستان گفت تروریزم بین‏المللی بر افغانستان تمرکز دارد.

آقای محقق افزود "اگر توجه نکنیم ممکن در بهار آینده بسیار چیزها رخ دهد."

سال‎یاد درگذشت عبدالعلی مزاری

بیست و دومین سال‏یاد درگذشت عبدالعلی مزاری، امروز جمعه در غرب کابل، با حضور مقامات بلند رتبۀ حکومت، مقامات پیشین دولتی، رهبران جهادی و احزاب، گرامی‌داشت شد.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، در پیام‎ش به این مناسبت گفته است تشکیل حکومت اسلامی، مردمی، فراگیر و مبتنی بر عدالت اجتماعی از اهداف وی است.

آقای غنی افزوده است عبدالعلی مزاری خواستار تعدیل واحدهای اداری، سرشماری نفوس، برگزاری انتخابات، مشارکت عادلانۀ سیاسی، مشارکت زنان و همه اقوام در ساختار تصمیم گیری برای یک افغانستان مدرن و دموکراتیک بود.

در همین حال محمدمحقق معاون دوم ریاست اجراییه، از رئیس جمهور و رئیس اجراییه خواستار، عملی کردن تعهدات شان برای باشندگان مناطق مرکزی شد.

آقای محقق گفت تعدیل واحدهای اداری، ایجاد چهارده یا پانزده ولسوالی، ایجاد چندین لوا و کندک برای دفاع از باشندگان مناطق مرکزی، از خواست‏های آنان است.

XS
SM
MD
LG