لینک های دسترسی

Breaking News

یونیسف: ازدواج کودکان در افغانستان کاهش یافته است


یونیسف و وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان گفته است که در پنج سال گذشته ازدواج کودکان در این کشور، ۱۰ درصد کاهش یافته است.

این دو اداره که یک مطالعۀ مشترک را در مورد ازدواج‌های زیر سن انجام داده اند، نتایج آن را امروز یکشنبه (۷ اسد) نشر کردند.

بربنیاد این مطالعه، ازدواج کودکان در افغانستان کاهش یافته؛ اما هنوز هم کودکانی زیادی به ویژه کودکان دختر، در معرض خطر قرار دارند.

فریدون آرین، سخنگوی دفتر یونیسف در کابل به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که این اداره، کاهش ده درصدی ازدواج‌های زیر سن را در پنج سال گذشته، "پیشرفت خوب" می‌داند.

آقای آرین افزود "در ۱۰ فیصد کاهش بسیار خرسند استیم؛ اما هنوز هم سطح ازدواج کودکان بلند است. آن رسم‌ و رواج‌ها و مشکلات اجتماعی که سبب ازدواج‌ کودکان می‌شود، هنوز موجود است. برای مبارزه با این مشکلات به برنامه‌های مشخص نیاز است".

این بررسی در ولایات بامیان، کندهار، پکتیار، غور و بادغیس انجام شده است که بربنیاد آن،۴۲ درصد خانواده ها گفته اند که حداقل یک عضو خانواده آنان قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کرده است.

در این گزارش آمده که با توجه به وضعیت اجتماعی مناطق، در این آمارها تفاوت وجود دارد به گونۀ مثلا ۲۱ درصد خانواده‌ها در ولایت غور و ۶۶ درصد خانواده‌ها در ولایت پکتیا گفته اند که یک عضو خانواده آنان زیر سن، ازدواج کرده است.

بربنیاد این مطالعه، ۷۸ درصد خانواده ها گفته اند که پدران در مورد مسایل ازدواج تصمیم گیرنده اند و فقط ۵۵.۷ درصد خانواده‌ها گفته اند، با فردی که قرار است ازدواج کند، نیز باید صحبت شود.

این مطالعه که با رهبری وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان انجام شده، نشان می‌دهد که وضعیت امنیتی، فقر، باورها و نورم‌های اجتماعی، کودکان دختر را بیشتر آسیب پذیر ساخته است و همچنان این پدیده، روی وضعیت صحی، تعلیم و تغذیه کودکان و اشتراک دختران در انکشاف اقتصادی نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

به نقل از ادیل خُدر، نماینده یونیسف در افغانستان در این گزارش آمده است "شمولیت تمامی دختران در مکاتب یک عنصر کلیدی برای کاهش میزان ازدواج کودکان می‌باشد".

خانم خُدر گفته است، هدف آنان اینست که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ازدواج کودکان در افغانستان پایان یابد و برای رسیدن به این هدف نیاز به اقدامات مشترک توسط نهادهای مختلف است.

XS
SM
MD
LG