لینک های دسترسی

Breaking News

خپلواک: نشست چهارجانبه در مورد صلح افغانستان برگزار می‌شود


محمد اکرم خپلواک، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان گفت که به ادامه تلاش‌ها برای آغاز مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان، قرار است نشست چهارجانبه میان مقام‌های امارات متحده عربی، عربستان سعودی، ایالات متحده امریکا و افغانستان، برگزار گردد.

آقای خپلواک که روز شنبه (۳۰ سرطان) در نشست مشترک شورای عالی صلح افغانستان و شورای علمای این کشور صحبت می‌کرد، گفت که این نشست هفته جاری برگزار خواهد شد.

او گفت " در این هفته (نشست) چهارجانبه بین عربستان سعودی، افغانستان، امارات و ایالات متحده امریکا برگزار می‌شود".

آقای خپلواک، مشخص نساخت که این نشست به چه سطحی و در کجا برگزار خواهد شد؛ اما یک منبع گفت که این نشست در کابل و یا ریاض برگزار خواهد شد و پیش از این، در ماه مارچ سال جاری میلادی، یک نشست چهارجانبه میان مشاوران شورای امنیت ملی همین کشورها در ایالات متحده امریکا برگزار شده بود.

آقای خپلواک گفت که در کنار این نشست، حکومت افغانستان تلاش می‌کند تا "تمام تشویش‌ها و نگرانی‌های" را که طالبان دارند و "تضمین‌ها و شرایطی" را که می‌خواهند، در نظر گیرد و زمینه را به گونۀ فراهم سازد تا مذاکرات میان نماینده‌های با صلاحیت دو طرف آغاز شود.

به گفته آقای خپلواک، آنان از عربستان سعودی خواسته اند که از نفوذ شان بر طالبان استفاده کنند، تا این گروه حاضر به مذاکرات مستقیم شود.

این مقام شورای عالی صلح افغانستان از اعضای جامعه مدنی، علمای دین و متنفذین قومی خواست تا به آدرس طالبان بروند و گفت که در تلاش‌های دیپلماتیک نیز نقش این گروه‌ها نادیده گرفته نخواهد شد.

او، گفت که مذاکرات با طالبان اگر بین الافغانی نباشد، نتایج قابل توقع را نخواهد داد و آنان تلاش می‌کنند تا مسأله صلح را از "حلقه انحصاری و استخباراتی" خارج سازند.

آقای خپلواک در مورد اظهارات مقام‌های طالبان در پیوند به گفتگوهای غیر مستقیم این گروه با ایالات متحده گفت که وی با قومندانان طالبان رابطه ندارد که چنین چیزی را تائید و یا رد کند؛ اما افزود که از تمام ابزارها استفاده می‌کنند تا طالبان به مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان حاضر شوند.

این مقام شورای عالی صلح افغانستان گفت که در صورت حاضر شدن طالبان به گفتگوهای مستقیم صلح، حکومت حاضر است روی خروج نیروهای بین المللی از افغانستان نیز با آنان صحبت کند.

نشست دوجانبه علما

آقای خپلواک گفت که قرار است نشست دوجانبه علمای دین افغانستان و پاکستان نیز در آینده نزدیک برگزار گردد.

به گفته رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان در این نشست، فتوای علمای افغانستان در پیوند به جنگ جاری در این کشور، تائید خواهد شد.

آقای خپلواک گفت که برعلاوه این نشست، در آینده نشست‌های دیگری نیز با اشتراک علمای کشورهای اسلامی در افغانستان برگزار خواهد شد؛ اما وی مشخص نساخت که نخستین نشست کشورهای اسلامی در افغانستان چه زمانی برگزار خواهد شد.

به گفته این مقام شورای عالی صلح افغانستان، باید تلاش شود تا تمام کشورهای تاثیرگذار بر طالبان و به ویژه کشورهای اسلامی در روند صلح افغانستان دخیل شوند و از این روند حمایت کنند.

تمایل دو طرف برای آتش بس در روزهای عید قربان:

محمد هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که احتمال دارد در روزهای عید سعید قربان برای دومین بار حکومت افغانستان در برابر طالبان آتش بس اعلام کند.

آقای چخانسوری روز شنبه (۳۰ سرطان) به خبرنگاران گفت که علاقمندی برای آتش بس در روزهای عید قربان، از سوی دو طرف وجود دارد؛ اما هنوز این مسأله نهایی نشده است.

آقای چخانسوری در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در مورد اینکه آیا حکومت افغانستان در این مورد با همکاران بین المللی خویش مشوره کرده است یا نه، گفت که مسأله صلح و تصمیم در مورد آتش بس، مسأله داخلی افغانستان است و در این مورد حکومت نیاز به مشوره با همکاران بین المللی اش ندارد.

احتمال دارد روزهای عید قربان برابر با ۳۰ اسد تا ۱ سنبله باشد.

XS
SM
MD
LG