لینک های دسترسی

Breaking News

نیویارک تایمز: حکومت افغانستان به گروه انشعابی طالبان کمک می کند


آرشیف: روزنامۀ نیویارک تایمز گزارش می دهد که حکومت افغانستان افغانستان، از ملا محمد رسول، رهبر شاخۀ انشعابی طالبان حمایت می کند

روزنامه نیویارک تایمز گزارش می دهدکه حکومت افغانستان در خفا به یک شاخه جدا شده طالبان کمک می کند تا آنان در برابر گروه دولت اسلامی یا داعش، جنگ کنند.

در گزارش نیویارک تایمز آمده است که حکومت افغانستان از طریق فراهم آوری سلاح، فراهم آوری جواز عبور و شراکت اطلاعات استخباراتی برای شاخۀ انشعابی طالبان کمک می کند تا آنان در برابر تندروان داعش بجنگند.

نیویارک تایمز نوشته است که جنگ بین فرقه های مختلف طالبان تازگی ندارد، اما بر اساس گزارش این روزنامه، ، آنچه سابقه ندارد بهره برداری حکومت افغانستان از یک جناح طالبان می باشد.

در گزارش نیویارک تایمز همچنین آمده است که اقدام حکومت افغانستان، تا اندازۀ موفقیت را در ساحاتی که قبلاً نیرو های دولتی ناکام بودند، به بار آورده است—به ویژه در ولایت هلمند که به گفته نیویارک تایمز، طالبان ۹۰ در صد از آن را تحت کنترول دارند.

در این گزارش از شهر گرشک به عنوان مثال یاد شده است که بعد از درگیری بین دو جناح مختلف طالبان، حال بیشتر ساحات آن تحت کنترول حکومت میباشد.

نیویارک تایمز میگوید که این فرقه جدا شده از طالبان، حامیان ملا محمد رسول اند که بعد از کشته شدن ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان، در سال ۲۰۱۵ از گروه اصلی جدا شدند.

گزارش حاکی است که این گروه از ملا اختر محمد منصور، جانشین ملا عمر که او نیز توسط طیارۀ بدون سر نشین امریکا در قلمرو پاکستان کشته شد، ناراحت بودند، زیرا او مرگ ملا عمر را برای دوسال پنهان کرده بود.

پس از کشته شدن ملا منصور، هبت الله آخوندزاده، جانشین منصور شد و او سراج الدین حقانی، رهبر شبکۀ حقانی را به حیث معاون خود بر گزید، اقدامی که به نوشتۀ نیویارک تایمز، موجب نارضایتی حامیان ملا رسول شد.

پس از کشته شدن ملا منصور، هبت الله اخندزاده رهبر طالبان شد و او سراج الدین حقانی را معاون خود برگزید، انتخابی که به نوشتۀ نیوریاک تایمز موجب خشم بیشتر حامیان ملا رسول گردید
پس از کشته شدن ملا منصور، هبت الله اخندزاده رهبر طالبان شد و او سراج الدین حقانی را معاون خود برگزید، انتخابی که به نوشتۀ نیوریاک تایمز موجب خشم بیشتر حامیان ملا رسول گردید

مقام های حکومتی در هلمند علناً هر نوع حمایت از این گروه جدا شده را رد می کنند، اما چند منسوب پولیس به نیویارک تایمز تایید کردند که حکومت، مجروحین درگیری بین دو جناح طالبان را در گرشک به شفاخانه ها انتقال داده اند.

اما محمد راد منش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، در صحبت با صدای امریکا این موضوع را رد کرد که حکومت افغانستان با این گروه جدا شده طالبان همکاری دارد.

رادمنش در حالیکه این گروه ها را بخشی از خیزش های مردمی خطاب میکرد گفت که برخی از شورشیان پس از اینکه درک کردند که دهشت افگنان خارجی برای تخریب کشور شان آمده اند، به خیزش های مردمی پیوستند، اما آقای رادمنش از حامیان ملا رسول نام نبرد که آیا آنان نیز بخشی از خیزش های مردمی اند یا خیر؟

آقای رادمنش گفت حکومت افغانستان از کسانی که از دهشت افگنان جدا میشوند، حمایت میکند.

گرچه آقای رادمنش حمایت حکومت افغانستان از شاخۀ انشعابی گروه طالبان را رد می کند، تاکید کرد که این افراد فقط در قالب خیزش مردمی از جانب پولیس حمایت شده و دولت هم از آنان حمایت اقتصادی میکند، زیرا به گفتۀ او این اقدام نقش مهمی را در راستای حفظ امنیت و تضعیف گروه های دهشت افگن ایفا می کند.

یک پولیس سرحدی که نخواست نامش ذکر شود به این روزنامه گفت که در بین واحد های که از دروازه های لشکرگاه حفاظت میکنند، یک واحد از گروه انشعابی طالبان وجود دارد که توسط امنیت ملی افغانستان، آموزش دیده اند. این مقام گفت که معاش هر جنگجو از جانب امنیت ملی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ دالر در ماه پرداخت می شود و برایشان سلاح و موتر هم داده میشود.

گزارش روزنامه نیویارک تایمز حاکی است که قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان هم تایید کرده که گروهی که در گرشک هدف حملات طالبان قرار گرفت، یک واحد نظامی است که توسط اداره امنیت ملی آموزش دیده اند و هیچ ارتباطی با طالبان ندارند.

روزنامه نیویارک تایمز می گوید که این گروه بیشتر در ولایت هلمند فعال میباشد، اما در شماری از درگیری ها با طالبان در ولسوالی شیندند، ولایت هرات و در ولایت های فراه و غور نیز، دخیل میباشند.

این روزنامه به نقل از ملا عبدالمنان نیازی، سخنگوی شاخۀ انشعابی طالبان، نوشته است که آن گروه به مردم در ولایات غور و فراه گفته است که علیه طالبان بجنگند. نیازی به نیویارک تایمز گفته است که به اهالی قریه ها هشدار داده اند که در صورت پناه دادن به طالبان، خانه های آنان را حریق خواهند کرد.

همکاری طالبان با حکومت افغانستان در ننگرهار

در همین حال، گزارش های نشر شده است که گویا گروه طالبان در منطقۀ توره بوره ولایت ننگرهار با قوای افغان در برابر تندروان داعش، کمک کرده است.

در واکنش به گزارش ها، محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، در یک مصاحبه با صدای امریکا همکاری میان حکومت افغانستان و گروه طالبان را در ولایت ننگرهار رد کرد.

آقای رادمنش گفت "در هر جا هر گونه دهشت افگنی که وجود دارد، بر علیه آن اقدامات خود را انجام می دهیم. قوای ما با هیچ گاهی از هیچ گروهی دهشت افگنی، هیچ نوع کمک نخواسته و نمی خواهیم ."

  • 16x9 Image

    ژیلا سمیعی - واشنگتن

    گوینده، مجری و تهیه کننده پیشین در رادیو کابل که بیشتر از ده سال است در بخش دری رادیو آشنا صدای امریکا، ایفای وظیفه می کند.

XS
SM
MD
LG