لینک های دسترسی

Breaking News

انتقال برق از تاجکستان به افغانستان


انتقال برق از تاجکستان به افغانستان

مارشال محمدقسیم فهیم، معاون رئیس جمهوری افغانستان و محمد اسماعیل خان،سرپرست وزارت آب و انرژی آن کشور صبح روز چهارشنبه وارد تاجکستان شدند.

مارشال فهیم پس از دیدار و گفتگو با امام علی رحمان، رئیس جمهوری تاجکستان در صحبت با خبرنگاران گفت، به هدف ملاقات با مقامات بلندپایۀ تاجکستان و شرکت در مراسم افتتاح یک خط انتقال برق از تاجکستان به افغانستان وارد دوشنبه شده است.

مارشال فهیم در پاسخ به پرسش خبرنگاران پیرامون سخنان آقای کرزی راجع به "حمایت کشورش از پاکستان در برابر حملۀ احتمالی امریکا" گفت، که اظهارات اخیر رئیس جمهور کشورش تحریف شده است. "برداشت مطبوعات از صحبت جناب رئیس جمهور این شده، که آیا منظورشان مقابل امریکا باشد-منظورش آن نیست، فقط حمایت از مردم پاکستان است."

معاون رئیس جمهوری افغانستان در مورد افتتاح برق با ولتاژ بلند از تاجکستان به کشورش گفت "در نتیجۀ سفر، انتقال برق ۲۲۰ کیلوواتی، که از سنگتوده به افغانستان تهیه شده، فردا آن را افتتاح خواهیم کرد و همچنان یک پل افتتاح می‌شود."

محمد اسماعیل خان سرپرست وزارت آب و انرژی افغانستان گفت، که بازار فروش انرژی در این کشور گرم است و کشور های همسایه تلاش می‌کنند در این بازار به موقعیتهای استواری نایل شوند.

به گفتۀ او، لین انتقال برق با ولتاژ بلند که قرار است فردا افتتاح شود، از "سنگتوده-1"، در جنوب تاجکستان، به ولایت قندز و بغلان، در شمال افغانستان، کشیده شده است.

ضمناً، ساختمان این لین برق با ولتاژ بلند۲۲۰- کیلواتی نیروی برق در ماه فبروری سال ۲۰۰۹ شروع شده بود.

طول این خط انتقال برق در تاجکستان حدود ۱۱۸ کیلومتر و در قلمرو افغانستان ۱۶۴ کیلومتر را تشکیل می‌دهد که ۲۷ میلیون دالر حزینه برداشته است.

در همین حال، آقای اسماعیل خان گفت، که این لین برق۳۰۰ میگاوات برق را در یک شبانه روز انتقال خداهد داد.

طبق موافقتنامۀ امضا شده میان دو کشور، به خاطر کمبود نیروی برق در تاجکستان در فصلهای خزان و زمستان، صادرات انرژی برق به افغانستان تنها در ۵ ماه بهار و تابستان صورت خواهد گرفت.

گفته می‌شود، در فصل سرما افغانستان نیروی برق مورد نیاز خود را غالباً از دستگاه های حرارتی خود و از کشورهای همسایۀ ایران، ازبکستان و ترکمنستان وارد می‌کند.

XS
SM
MD
LG