لینک های دسترسی

Breaking News

شایسته واعظ تاریخ ساز شد


شایسته واعظ پس از پنج ماه و نشست در ۲۰ کشور جهان، با طیاره دور جهان را پرواز کرد

شایسته واعظ، موسس سازمان (دریمز سور) توانست ریکارد جهانی پرواز دور دنیا را با طیارهء که دارای یک انجن است، از آن خود کند.

خانم واعظ سفر دور دنیا را از شهر دیتونا بیچ ایالات متحده به تاریخ سیزدهم ماه می آغاز نمود، پس از پنج ماه سفر به دور دنیا، و توقف در۲۲ کشور جهان، شام روز چهارشنبه به شهر دیتونا بیچ برگشت.

در محفلی که به مناسبت موفقیت این ماموریت شایسته برگذار شده بود، تعداد کثیری از فضانوردان و روسای شرکت های هوانوردی اشتراک نمودند.

شایسته این موفقیت خود را مدیون همکاری اعضای تیم اش خواند و گفت. " ما اینجا برای تجلیل از پرواز جهانی که در آن من از بیست کشور در پنج قاره بازدید بعمل آوردم جمع شده ایم. افغانستان نیز یکی از مناطق توقف من بود و آنهایی که با کمک خود این سفر را ممکن ساختند، همه اینجا هستند تا این موفقیت را تجلیل کنند."

لیندزی کوستابیل، رئیس هیئت مدیره (دریمز سور) در مورد سفر دور جهان خانم شایسته گفت که "کوشش ما تنها برای ریکارد جهانی نبود، بلکه کوشش ما این بود که شایسته واعظ منحیث یک الگو برای بانوان در سراسر جهان باشد."

به گفتهء لیندزی، کمتر از یک در صد پیلوتان جهان را زنان تشکیل میدهد، و اقدام خانم شایسته ممکن برای نسل های الهام بخش باشد.

لیندزی گفت " ماموریت ما الهام بخشیدن به نسل دیگر پیلوت های حرفوی و بخصوص زنان جوان و اقلیت ها در دور دنیا بود و ما این کار را با انجام این پرواز انفرادی انجام دادیم."

نیکول ستوت، فضانورد مرکز هوایی ناسا، سفر خانم شایسته را نمونۀ از شجاعت عنوان کرده گفت "شایسته واعظ نه تنها پرواز در دور دنیا را به پایان رسانید، بلکه نمونهء شهامت و شجاعت برای تمام دنیا بود. ماموریت دریمز سور، نه تنها یک پیام بر قدرت یک مفکوره زیبا میباشد، بلکه راه را برای جوانان، مفکوره های تازه و فراهم کردن فرصت ها گشود."

نام شایسته واعظ در دیواری در مقابل موزیم فضا در شهر واشنگتن دی سی، در کنار اسامی شخصیت های مطرح دیگر مانند برادرانِ رایت ، کسانی که اولین طیاره را اختراع کردند، و نیل ارم سترانگ اولین کسی که بر کره ماه پا نهاد، حک خواهد شد.

شایسته میگوید که یکی از اهداف عمده سفر وی مقتدر سازی دختران است و او با فراهم آوردن بورس های تحصیلی برای دختران، زمینه تحصیلات عالی را برای آنان فراهم خواهد ساخت.

خانم شایسته "تداوم جمع آوری امداد و گشایش برنامه بورس های تحصیلی برای دختران را در جهان" از پروژه بعدی شان یاد کرده افزود که دختران "در افغانستان، هند و در هر کشور دیگر جهان می توانند برای این بورس ها درخواست بدهند."

شایسته واعظ بعد از ختم این ماموریت اش، تصمیم دارد به زودی به افغانستان سفر کند، و برنامه دارد به کمک مقامات افغان، و رئیس جمهور افغانستان، مکتب های را برای دختران تاسیس کند.

خانوادۀ شایسته واعظ در سال ۱۹۸۷ از یک کمپ مهاجرین به ایالات متحده سفر کرد. در آن زمان شایسته واعظ کمتر از یک سال عمر داشت. خانم واعظ پس از گرفتن ماستری از پوهنتون ایمبری ریدل ایروناتیکل، واقع در شهر دیتونابیچ ایالت فلوریدا در رشتهء پیلوتی، دنبال خواب های بلند خود رفت.

خانم شایسته در زمان تحصیلاتش پروژهء تشویق برای بانوان را زیر دست گرفت و پس از ختم تحصیلات، ریاست سازمان جهانی (دریمز سور) عهده دار شد.

XS
SM
MD
LG