لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال ناتمام ماندن چند پروژۀ بزرگ زیربنایی در افغانستان


روزنامه های واشنگتن پُست و نیویارک تایمز با تکیه به گزارش مفتش ویژۀ ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان، نوشته است که پروژه های بزرگ بازسازی افغانستان که در اساس به مانند ابزار حیاتی در مبارزه علیه طالبان طرح ریزی گردیده است، چنان از جدول زمانی تعیین شده، به عقب مانده است که تا خروج شمار زیاد نیرو های محاربوی ایالات متحده از آنکشور، منفعتی از آن ها حاصل نخواهد شد.

گزارش مفتش عمومی بازسازی افغانستان نتیجه گیری می کند که حکومت افغانستان پول و یا قابلیت نگهداری و بقای شمار زیادی از این پروژه ها را ندارد.

روزنامۀ نیویارک در این رابطه نوشته است که وزارت دفاع و خارجۀ ایالات متحده 400 ملیون دالر را برای تمویل پروژه های زیر بنایی افغانستان پس از تصویب کانگرس این کشور به دست آوردند. آنان هفت پروژه را که در آن میان پنج پروژه آن به افزایش عرضۀ برق در جنوب افغانستان اختصاص یافته بود، طرح کردند. قرار بود این پروژه ها تا ختم سال سال 2013 تمام شود.

در مورد چگونگی پروژه های عرضۀ برق در جنوب افغانستان، داود احمدی، سخنگوی والی هلمند می گوید که بیشتر این پروژه ها، بازسازی بند های موجود برق می باشد که متاسفانه کار شماری از آن ها آغاز نگردیده است.

احمدی می گوید "این پروژه های جدید نبوده بلکه پروژه هایی است که دوباره باید اعمار گردد. به طور مثال بند برق کجکی که باید دوباره بازسازی شده و توربین دومی آن گسترش یابد و لین برق از کجکی تا قندهار ادامه یابد. و ادارۀ USAID هم مبلغی را برای اینکار تخصیص داده است و همچنان برنامه های دیگری نیز هم موجود است."

در مقالۀ روزنامۀ نیویارک تایمز آمده است گزارش مفتش عمومی امور بازسازی افغانستان می رساند در حالی که نیرو های خارجی برای خروج از افغانستان آمادگی می گیرند، کار های قابل توجۀ این پنج پروژه تا هنوز آغاز نگردیده و احتمالاً با خروج نیرو های خارجی از افغانستان این پروژه ها به اتمام خواهد رسید.

در مورد آزمون هایی فرا راه کار ساختمان و دلیل تاخیر این پروژه ها، احمدی از مشکلات امنیتی سخن زده می گوید "نا امنی در نواحی شمالی هلمند دلیل عمدۀ تاخیر در کار اعمار این پروژه ها میباشد. اکنون که امنیت در آن ولسوالی ها تامین گردیده است، یگانه مانع در حال سرک هایی است که بایست قیرریزی شود."

محمد اکبری، عضو شورای ملی افغانستان دلیل تاخیر در پروژه های انکشافی را در افغانستان ضعف مدیریت و نبود ماهران تخنیکی عنوان می کرده می گوید "با در نظرداشت زمان و پولی که در این پروژه ها به مصرف رسیده است، کاری که باید، صورت نگرفته است. در آن پروژه ها یا کار اندکی صورت گرفته و یاهم هیچ کاری انجام نشده است. نبود مدیریت مناسب، قابلیت، امنیت و کارگران ماهر، این همه مشکلات را به وجود آورده است."

سفارت ایالات متحده در کابل یافته های این گزارش را"فرضی" عنوان کرده است و مقامات وزارت دفاع ایالات متحده در امور افغانستان آنرا قبل از وقت می خوانند.
  • 16x9 Image

    حفیظ آصفی - واشنگتن

    حفیظ آصفی پس از فراغت از دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته ادبیات پوهنتون کابل در سال ۱۳۵۸تا کنون در رسانه های مختلف ملی و بین المللی به صفت نویسنده، ژورنالیست و منتقد هنری کار کرده است. آصفی از سال ۲۰۰۹ تا کنون در رادیو و تلویزیون آشنا صدای امریکا سرگرم کار است. 

XS
SM
MD
LG