لینک های دسترسی

Breaking News

عملیات مشترک قوای افغان و خارجی بر مراکز تولید مخدرات در هلمند


حکومت افغانستان از آغاز نخستین عملیات مشترک قوای امنیتی افغان و مأموریت حمایت قاطع بر مراکز پروسس مواد مخدر خبر داد.

ارگ با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که این عملیات دیشب از هلمند آغاز شد که در نتیجه هشت مرکز عمدۀ پروسس مواد مخدر هدف قرار گرفت و از بین برده شد.

این عملیات، نخست بر ولسوالی‌های سنگین، موسی قلعه، کجکی و نوزاد ولایت هلمند تمرکز دارد.

فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گفته است که در این عملیات از طیاره های بم افگن اف -۲۲ و بی -۵۲ امریکایی کار گرفته شد.

جان نیکلسن گفته است که حملات این طیاره‌ها چندین مرکز تولید مخدرات را با خاک یکسان کرد.

خبرنامۀ ریاست جمهوری افغانستان حاکی است که "جنگ کنونی، جنگ مواد مخدر و منبع اساسی تمویل طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی به شمار می‌رود و تروریستان با استفاده از آن به فعالیت می‌پردازند؛ اما کمپاین محو مواد مخدر یکی از اهداف استراتیژیک حکومت افغانستان می‌باشد".

حکومت افغانستان تأکید کرده است که بدون مبارزۀ جدی با اقتصاد جرمی، تأمین صلح و ثبات در این کشور دشوار است و باید منابع، مراکز و تجارت مواد مخدر در افغانستان هدف قرار گیرد و از بین برده شود.

این عملیات پس از آن آغاز شده است که سروی سال ۲۰۱۷ کشت کوکنار و تولید تریاک افغانستان، بیانگر افزایش بی‌پیشینۀ کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در افغانستان است.

بر بنیاد آخرین سروی وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان که هفتۀ گذشته نشر شد، امسال ۳۲۸هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده و ۹۰۰۰ هزار تن تریاک تولید گردیده است.

مقامات این وزارت گفته اند که امسال نسبت به سال گذشته، کشت کوکنار ۶۳ درصد و تولید تریاک ۸۷ درصد افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG