لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش بانوان دانشجوی افغان برای رقابت جهانی در عرصۀ نجوم


گروه دختران نجوم "کیهانه" در ولایت هرات تلاش دارند تا در برنامه‌های مهم جهانی نجوم اشتراک کنند.

این گروه اخیرا در برنامۀ سازمان جهانی نجوم زیر نام "تلسکوپ برای همه" در میان ۵۴ کشور و ۲۲۵ گروه نجومی، توانستند جز برترین‌ها باشند.

اعضای این گروه می‌گویند که اگر حکومت امکانات و تجهیزات کافی را در اختیارشان قرار دهد، توانایی رقابت با کشورهای پیشرفته را خواهند داشت.

آمنه کریمیان مسوول گروه نجوم کیهانه می‌گوید که در یک رقابت جهانی نجوم توانستند نام افغانستان را در صدر قرار دهند و به عنوان پاداش، لوازم ابتدایی نجوم و یک تلسکوپ را از سازمان جهانی نجوم دریافت کنند.

اعضای این گروه مدعی اند که با وجود امکانات اندک، توانستند توجه سازمان جهانی نجوم را به خود جلب کنند.

الناز عثمانی یک عضو این گروه می‌گوید که بیشتر تصویر جنگ و ویرانی در افغانستان به جهانیان بازتاب می‌یابد. او گفت: "هدف ما اینست که افتخارآفرین باشیم و نام افغانستان را بلند ببریم و در راستای نجوم ثبت کنیم و به همه ثابت کنیم که ما هم توانایی در این زمینه را داریم."

از ایجاد گروه کیهانه دو سال می‌گذرد، اما این گروه از یک سال به اینسو فعالیت حرفه‌ای دارد و اکنون شمار اعضای آن به ۲۰ نفر می‌رسد.

سهیل کریمی، آموزگار گروه کیهانه گفت: "در قسمت سیمیناردهی و جمع کردن افراد علاقمند به نجوم در یک خانه و زیر یک چتر در حال کاریم و می‌خواهیم افرادی را جمع کنیم که واقعا می‌خواهند در مورد علم نجوم فکر و کار کنند."

قبل از این نیز گروهی از دختران هرات در قالب تیم رباتیک توانسته بودند در رقابت‌های جهانی نام افغانستان را بلند ببرند و حالا انتظارها بر این است که گروه کیهانه بتواند با حمایت دولت به مقام های بلندتری دست یابد.

گروه دختران منجم 'کیهانه'
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

XS
SM
MD
LG