لینک های دسترسی

Breaking News

آیا بانکداری در افغانستان باز هم با بحران روبه روست؟


سیگار: سیستم نظارتی بانکداری افغانستان ضعیف است
سیگار: سیستم نظارتی بانکداری افغانستان ضعیف است
سیگار یا مفتش خاص ایالات متحده برای بازسازی افغانستان، روز چهارشنبه با انتشار یک بررسی، توانمندی بانک مرکزی افغانستان را برای انجام وظایف نظارتی اش، نهایت محدود خوانده و گفته است که آن بانک به کمک های تخنیکی خارجی نیاز دارد.

این یافته ها همچنان نشان میدهد که سکتور بانکداری افغانستان همچنان بی ثبات بوده و در معرض بحران تازه یی مشابه به بحران کابل بانک قرار دارد.

اما نورالله دلاوری رییس بانک مرکزی افغانستان، در صحبتی با رادیوآشنا، یافته های سیگار را کاملاً بی اساس خوانده و برظرفیت های خوب نظارتی آن بانک تاکید کرد.

آقای دلاوری می گوید: "شماری از بانک ها در افغانستان با چالش هایی روبرو می باشد اما چنان بانکی که به مانند کابل بانک، با خطر روبرو باشد، وجود ندارد."

آقای دلاوری در ادامه گفت که ظرفیت بانک مرکزی بیش از هروقت دیگر بهتر می باشد؛ چنانچه در حال حاضر سیاست پولی بانک مرکزی، ارزش پول افغانی را در برابر دالر امریکایی متوازن نگهداشته است.

عدم توقف برنامه های بانک جهانی

در این بررسی نقش سازمان های جهانی نیز در این سکتور نهایت کمرنگ خوانده شده است؛ چنانچه به گفتۀ سیگار بانک جهانی یکی از دو برنامه اش را با بانک مرکزی افغانستان به دلیل به دست نیاوردن نتایج رضایت بخش، پایان بخشیده است.

اما آقای دلاوری می گوید که بانک جهانی همین اکنون پروژه های متعددی را با بانک مرکزی افغانستان فعالانه دنبال می کند.

رییس بانک مرکزی افغانستان می گوید: "ما در حال حاضر هفت برنامه یی را با بانک جهانی به پیش می بریم که هر یک آن فعال می باشد. چنانچه من می توانم از انستیتوت بانکداری و ایمن سیستم که به کمک آن بانک به بهره برداری سپرده شده است، نام ببرم."

آقای دلاوری گفت که اینهمه، کار های بی سابقه و موفقی می باشد که به کمک این بانک در افغانستان به راه افتیده است.

قطع کمک های امریکا

در این بررسی همچنان آمده است که ادارات ایالات متحده از سال ۲۰۱۱ به این سو از زمانی که رئیس جمهور کرزی، مشاوران ایالات متحده را از کار با بانک مرکزی افغانستان باز داشت ،کمک های لازم تخنیکی را به آن بانک فراهم نکرده است.

رئیس بانک مرکزی افغانستان با تائید قطع کمکهای ادارۀ ایالات متحده برای انکشاف بین المللی، اظهار امیدواری کرده است که آن بانک بتواند در آینده از کمکهای تخنیکی آن دفتر بهره مند شود.

این در حالیست که وزارت مالیه و ادارۀ ایالات متحده برای انکشاف بین المللی برای از سرگیری کمک های تخنیکی به بانک مرکزی، اظهار تمایل کرده است اما حکومت افغانستان تا کنون این پیشنهاد را نپذیرفته است.
  • 16x9 Image

    حفیظ آصفی - واشنگتن

    حفیظ آصفی پس از فراغت از دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته ادبیات پوهنتون کابل در سال ۱۳۵۸تا کنون در رسانه های مختلف ملی و بین المللی به صفت نویسنده، ژورنالیست و منتقد هنری کار کرده است. آصفی از سال ۲۰۰۹ تا کنون در رادیو و تلویزیون آشنا صدای امریکا سرگرم کار است. 

XS
SM
MD
LG