لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: افغانستان هیچگاه فرقی میان تروریست خوب و بد قایل نشده است


رئیس اجراییۀ افغانستان می گوید که کشورش هیچگاه میان "دهشت افگن خوب و بد" تفکیک قایل نشده و در آینده نیز همچو کاری نخواهد کرد.

عبدالله عبدالله که مصروف دیدار رسمی از هند است، روز جمعه تاکید کرد که امنیت افغانستان با تهدید گروه های مسلح مستقر در پاکستان مواجه است.

آقای عبدالله با اشاره به پاکستان گفت که افغانستان هیچگاهی "تهدیدی به همسایه اش نبوده و در آینده نیز نخواهد بود."

آقای عبدالله گفت"ما فرقی میان گروه های دهشت افگن قایل نشده ایم – و در آینده نیز نخواهیم کرد. برای ما دهشت افگن خوب و بد ندارد. دهشت افگن، دهشت افگن است. دوم اینکه افغانستان هیچگاهی همسایه هایش را تهدید نکرده و تهدیدی به آنان نبوده است و در آینده نیز نخواهد بود."

کارشناسان می گویند که پاکستان همواره طالبان افغان را به عنوان یک حصار علیه نفوذ هند، رقیب سرسخت اسلام آباد استفاده کرده است.

بسیاری به این باور اند که پاکستان پالیسی "دهشت افگن خوب و بد" را اختیار کرده است. دهشت افگنان بد، به باور مقامات پاکستانی به آنانی اطلاق می گردد که اردو، پولیس و غیرنظامیان پاکستانی را هدف قرار می دهند؛ در حالیکه به باور این تحلیلگران "دهشت افگنان خوب به آنانی اطلاق می گردد که علیه هند و یا دشمنان پاکستان فعالیت می کنند."

پاکستان این همه ادعا ها را رد می کند و تاکید می ورزد که خود آن کشور قربانی دهشتت افگنی بوده و جنگجویان تحریک طالبان، که بیشترین حملات را در داخل خاک پاکستان انجام می دهند، از خاک افغانستان علیه پاکستان فعالیت می کند.

آقای عبدالله گفت که کشورش با تهدید گروه های مواجه است که به گونۀ متداوم از حمایت پاکستان برخوردار اند.

رئیس اجرائیه حکومت افغانستان افزود"در روابط مان با پاکستان، با آزمون های جدی مواجه استیم. گروه های در آن کشور مستقر اند که امنیت ما را تهدید می کنند و همانجا به حضور خود ادامه داده و مورد حمایت قرار می گیرند."

آقای عبدالله در جریان سفرش به هند با شماری از مقامات هندی به شمول نرندرا مودی، صدراعظم آن کشور ملاقات کرد
آقای عبدالله در جریان سفرش به هند با شماری از مقامات هندی به شمول نرندرا مودی، صدراعظم آن کشور ملاقات کرد

آقای عبدالله در حاشیۀ نشست تجارتی گذار به سوی رفاه در دهلی جدید صحبت می کرد، خواهان مذاکراتی شد تا صلح و ثبات در افغانستان یقینی گردد.

آقای عبدالله گفت"حق قانونی ماست تا از کشور و مردم مان دفاع کنیم. برای مذاکرات و گفتگو ها آماده بوده و هیچگاهی درب گفتگو ها و مذاکرات را بسته نکرده ایم."

آقای عبدالله در کنفرانس "شورای روابط جهانی هند" در دهلی جدید گفت که دهشت افگنان نمی‌توانند روند تغییر و توسعه افغانستان را متوقف کنند.

در صفحۀ رسمی فیسبوک ریاست اجراییۀ افغانستان نگاشته شده است که آقای عبدالله در آن کنفرانس که با اشتراک شمار زیادی از دیپلومات‌ها، پژوهشگران، روزنامه‌گاران و شخصیت‌های هندی برگزار شده بود، تاکید ورزید که افغانستان "به گذشتۀ تاریک بر نخواهد گشت. "

آقای عبدالله آن گمانه زنی های را رد کرد که گویا گروه داعش در شمال افغانستان از جانب ناتو و دولت افغانستان حمایت می شود؛

در آن کنفرانس رئیس اجراییۀ افغانستان درباره گسترش مناسبات تجاری با هند نیز صحبت کرد و گفت که " نباید منتظر باشیم که اوضاع تغییر کند و سرمایه‌گذاری کنیم."

XS
SM
MD
LG