لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از ۶ هزار جنگجوی مخالف دولت افغانستان در نُه ماه کشته شد


یک کماندوی اردوی ملی افغانستان طی عملیات نظامی در هلمند

فرمانده نیروهای کوماندوی افغانستان ادعا دارد که از آغاز سال شمسی تا اکنون، ۶۱۰۱ جنگجوی مخالف مسلح دولت به شمول پیکارجویان داعش کشته، ۳۲۸۵ تن شان زخمی و ۴۴۳ تن نیز بازداشت شده اند.

جنرال بسم‌الله وزیری، فرمانده عمومی نیروهای کوماندوی افغانستان افزود "مجموعاً دوهزار و ۱۲۰ تحرکات اوپراسیونی داشتیم، در این عملیات‌ها دوهزار و ۵۳۰ اسلحۀ سنگین دشمن را از بین برده ایم... پانزده مرکز سوق و اداره را که جنگ را اداره می‌کردند، تصرف و منهدم ساخته ایم."

فرمانده نیروهای کماندوی افغانستان گفت که نیروهای کوماندوی افغان ۳۵۲ موضع را در مناطقی که از گذشته مخالفان مسلح در آنجا مستقر شده بودند و آن را لانه تدافعی ساخته بودند، نیز تصرف و ویران کرده اند.

مشخص نیست که چی تعداد از این تلفات به سبب عملیات نیروهای بین المللی به میان آمده است. نیروهای امریکا در افغانستان در سال ۲۰۱۷ شمار حملات هوایی بر مواضع طالبان و داعش را، در مقایسه با سال گذشته، سه برابر افزایش دادند.

مقام های امریکا اما در مورد تلفات داعش و طالبان در افغانستان گزارشی نداده اند.

تلفات نظامیان افغان

طبق ارقام نشر شده توسط دفتر مفتش ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار در سال ۲۰۱۷، در چهار ماه نخست ۲۰۱۷، به تعداد ۲۵۳۱ نیروی امنیتی افغان کشته شدند و ۴۲۳۸ تن دیگر زخمی شدند.

این در حالی است که سیگار در فیبروری ۲۰۱۶ گزارشی نشر کرد و اعلام کرد که در ۱۰ ماه نخست ۲۰۱۶ به تعداد ۶۷۸۵ سرباز اردو و پولیس کشته شدند.

در سال جاری شمسی، مقام‌های نظامی امریکایی تصمیم گرفتند تا شمار تلفات سربازان افغان محرم نگه داشته شود.

مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار با نشر گزارشی گفت که این اقدام واشنگتن، مانع ارزیابی کارکرد و گزارشدهی موفقیت یا ناکامی قوای افغان می‌شود.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان گفت که دلیل ممانعت نظامیان امریکایی از نشر گزارش تلفات قوای افغان این است که بر اساس تفاهم موجود میان نظامیان افغان و خارجی "هر یک اینها خودشان گزارش را در مورد تلفات قوای شان نشر می‌کنند".

XS
SM
MD
LG