لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش بی سابقه ارزش پول افغانی در برابر دالر


از حدود یک سال به این‌سو، پول افغانی در تبادله با دالر امریکایی به گونۀ بی پیشینه طی نزدیک به دو دهه گذشته ارزش خود را از دست داده است. این خبر، مایه نگرانی اتحادیه صرافان أفغانستان شده است.

آگاهان اقتصادی می گویند که بی ارزش شدن پول افغانی به گونۀ مستقیم بر اقتصاد مردم تاثیر دارد و این مسأله توان اقتصادی افغان‌ها را ضعیف می‌سازد. در همین حال، د افغانستان بانک می‌گوید که تلاش می‌کند تا ثبات پول افغانی را در بازار حفظ کنند.

در حال حاضر یک دالر امریکایی نزدیک به ۷۲ افغانی تبادله می شود.

میر افغان ساپی، رئیس اتحادیه صرافان افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که در حال حاضر بانک مرکزی افغانستان فقط دوبار در هفته، دالر امریکایی را به بازار عرضه می‌کند؛ در حالی که باید برای حفظ ارزش افغانی هفته سه بار به بازار دالر امریکایی عرضه کند.

ساپی گفت "برای حل این معضله باید د افغانستان بانک، بیاید توجه کند به اینکه نرخ افغانی خراب نشود و اگر نرخ افغانی خراب شود، طبیعتا بر بازارها تأثیر می‌کند".

ناامنی، اتکا به واردات، اقتصاد وابسته به پول‌های کمکی، و قدرتمندی اقتصاد ایالات متحده امریکا از دلایل افزایش ارزش دالر در برابر افغانی گفته می‌شود.

ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که نه تنها پول افغانی بلکه اسعار کشورهای همسایه و منطقه نیز اخیرا در برابر دالر امریکایی کم ارزش شده است.

اما آقای هاشور افزود که آنان می‌کوشند تا ارزش دالر امریکایی به گونۀ سریع در برابر پول افغانی افزایش نیابد.

هاشور گفت "بانک مرکزی در مارکیت مداخله می‌کند و جلو نوسان جدی را می‌گیرد، از نوسان جدی تعریف ما اینست که نگذاریم در یک روز یک قیمت باشد، و روز دیگر ده افغانی یا ۱۲ افغانی افزایش یابد و روز دیگر دوباره هشت افغانی شود، شما به تغییرات پولی بنگرید، به مروز زمان تغییرات در منطقه و دیگر پول‌های بین المللی نیز آمده است".

سخنگوی د افغانستان بانک گفت که این بانک در هفته دوبار مطابق به تقاضای بازار میان ۲۰ تا ۳۰ میلیون دالر به بازار عرضه می‌کند.

به گفته آقای هاشور، افغانستان کشور وارداتی است و به میزان بالا به تجار کشورهای دیگر پول می‌پردازد که این گونه، پول از کشور خارج می‌شود و تأثیر مستقیم روی کاهش ارزش افغانی دارد.

هاشور گفت که صادرات افغانستان اندک است و در بدل نمی‌تواند اسعاری را که خارج شده، دوباره وارد بازارهای افغانستان کند.

در همین حال، بصیر رنجبر، آگاه امور اقتصادی به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که حکومت افغانستان برای حفظ ارزش پول ملی باید برنامه‌های منظم و درازمدت برای افزایش درآمد ملی، تولیدات داخلی و صادرات روی دست گیرد.

آقای رنجبر افزود که افزایش نرخ دالر در برابر پول افغانی، با توجه به اینکه افغانستان کشور وارداتی است و معاملات کلان با دالر امریکایی صورت می‌گیرد؛ اما مردم عادی مزد کاری و معاملات شان را با پول افغانی انجام می‌دهد، به گونۀ مستقیم اقتصاد مردم را صدمه می زند.

رنجبر گفت "نرخ اسعار همیشه تأثیر مستقیم دارد و اینکه در کشور ما حالا این نرخ بالا می‌رود به صورت یقینی، سطح زندگی مردم را صدمه می‌زند و قدرت خرید شان را پایین می‌آورد".

به گفته آقای رنجبر تنها راه حل برای افزایش ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی، افزایش توان اقتصادی و درآمد ملی افغانستان است.

XS
SM
MD
LG