لینک های دسترسی

Breaking News

هیأت افغان برای گفتگوهای تورخم به اسلام‌آباد رسید


هفتۀ گذشته درگیری میان نظامیان مرزی افغان و پاکستانی باعث بسته شدن مرز برای پنج روز بین دو کشور شده بود.

محمد نفیس ذکریا سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان به صدای امریکا گفت، هیأت افغانستان را، حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان رهبری می‌کند.

به گفتۀ ذکریا، گفتگوها میان دو طرف آغاز شده است.

در این گفتگوها، رهبری جانب پاکستان را، عزیز احمد چوهدری معاون وزارت خارجۀ آن کشور به دوش دارد.

به اساس معلومات وزارت خارجۀ پاکستان، آقای چوهدری در آغاز سخنان خود، حملۀ انتحاری امروز کابل را با الفاظ شدید محکوم کرده است.

گفتگوها میان هیأت‌های افغان و پاکستان جریان دارد.

به گفتۀ وزارت خارجۀ افغانستان، در این هیأت شش نفری که آن را حکمت خلیل کرزی رهبری می‌کند، نماینده‌گان تخنیکی شورای امنیت ملی افغانستان، وزارت‌های دفاع و داخله نیز حضور دارند.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان به صدای امرکیا گفت، مسألۀ تورخم و ساخت تأسیسات پاکستان در امتداد خط دیورند، از آجندای این گفتگوها است.

آقای مستغنی گفت "آجندای بحث مقامات پاکستانی با هیأت جمهوری اسلامی افغانستان، آن مشکلاتی است که در ساخت تأسیسات، به ویژه ساخت دروازه در تورخم، به میان آمده است".

وزارت خارجۀ افغانستان این سفر را یک روزه خوانده است.

هفتۀ گذشته درگیری میان نظامیان مرزی افغان و پاکستانی زمانی آغاز شد که جانب پاکستان ساخت یک دروازه را در نزدیکی نقطۀ صفری در تورخم آغاز کرد؛ ولی با مخالفت طرف افغان مواجه گردید.

در این درگیری‌ها سه تن از افغانستان کشته شدند و 23 تن دیگر زخم برداشتند. اما از جانب پاکستان؛ اردوی این کشور پذیرفته است که یک جگرن اردوی این کشور کشته شد و یازده تن دیگر به شمول نظامیان، زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG